V Sýrii nadále trvá baasistický režim ne nepodobný tomu, který byl svržen v Iráku.
Potřeba zapojit Damašek do řešení problémů na Blízkém východě je ale evidentně větší než potřeba uštědřit mu lekci ze správného chování. Dvouleté období ostrakizace Sýrie ze strany Západu je tak u konce.
Něco za něco
Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana dnes v Damašku jednal s tamním ministrem zahraničí a viceprezidentem a nakonec strávil asi hodinu ve společnosti prezidenta Bašára Asada.
Bylo to jejich první přímé jednání od chvíle, co v Bejrútu při pumovém útoku zahynul libanonský expremiér Rafík Harírí. Důvodné podezření, že za atentátem ze 14. února 2005 stály syrské tajné služby, vedlo Evropskou unii (na důraznou žádost Francie) k přerušení kontaktů.
Solana Asadovi přijel osobně tlumočit následující poselství: Pokud chcete opustit izolaci, musíte se konstruktivně zapojit do řešení problémů na Blízkém východě, nikoli je spoluvytvářet.
Sýrie popírá, že by s Harírího smrtí měla cokoli společného, vyšetřovatelé OSN ale shromáždili dostatek důkazů, které svědčí o opaku. Z pohledu Evropské unie je však nyní cennější odblokovat politickou krizi v Libanonu, kde proti sobě stojí vláda prozápadního premiéra Fuada Siniory a v ulicích tábořící příznivci opozice v čele s šíitským hnutím Hizballáh.
Američané byli první
Solana je v krátké době druhým vysokým diplomatickým představitelem Západu, který do Damašku zavítal. Krátce před ním vedla se syrskými představiteli rozhovory americká náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Sauerbreyová.
Její agenda byla podstatně užší. Šlo především o to přesvědčit Sýrii, aby se chovala vstřícně k uprchlíkům z Iráku, kteří opouštějí svou vlast kvůli neutuchajícímu sektářskému násilí.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey po bilaterálních rozhovorech v Damašku ocenil "užitečnou výměnu názorů na otázky kolem uprchlíků", zdůraznil ale, že za tento rámec jednání nešla.
Sýrie: Musíme vést globální dialog
Sauerbreyové protějšek Faisal Mekdad dal nicméně najevo, že do budoucna je třeba, aby obě strany jednaly i o dalších problémech regionálního významu.
"Jasně jsme se vyjádřili, že v arabském světě spolu všechny otázky vzájemně souvisejí a je potřeba o nich vést celosvětovou diskusi," řekl po schůzce Mekdad novinářům. "Bez takového dialogu není možné nalézt k těmto problémům trvalé řešení."
Náměstkyně Sauerbreyová je nejvyšší představitelkou USA, která Sýrii od února navštívila. Američané po atentátu na Harírího odvolali z Damašku svého velvyslance a obnovení vztahů podmínili ukončením syrského intervenování v Libanonu i v sousedním Iráku.