Sýrie má novou vládu, vede ji exministr zemědělství

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 4. 2011 20:58
Prezident Bašár Asad se pokouší uklidnit opozici. Zatím marně
Protesty zmítají Sýrií už několik týdnů
Protesty zmítají Sýrií už několik týdnů | Foto: Reuters

Damašek - Sýrie má novou vládu. Z pověření prezidenta Bašára Asada ji sestavil dosavadní syrský ministr zemědělství Ádil Safar, informovala místní státní televize.

Učinil tak za pokračujících protivládních nepokojů, které trvají již několik týdnů a vyžádaly si kolem 200 mrtvých.

Jde o další snahu vládnoucího režimu uklidnit rozjitřenou situaci v zemi před očekávanými pátečními celostátními protestními demonstracemi, které v těchto týdnech vždy následují po tradičních modlitbách.

Nedá se ale patrně očekávat, že vládní změny uspokojí účastníky protirežimních protestů, pro které už demise předchozího kabinetu před 14 dny byla jen kosmetickou úpravou sledující jediný cíl, a to udržení prezidenta Asada u moci.

V syrském politickém systému má prezident, který čelí největším protestům za 11 let své vlády, větší vliv než kabinet, kde i nadále působí jeho věrní.

Chceme reformy, zní z opozice

Ministrem zahraničí v nové vládě zůstal Valíd Mualim a vysoce postavený činitel tajné služby Ibráhím Šaar se ujal ministerstva vnitra

Syrská opozice nadále požaduje zásadní politické reformy a zrušení výjimečného stavu. Asad, který nechal střílet do neozbrojených demonstrantů, svými ústupky v podobě propuštění některých politických vězňů, přiznání občanství menšinovým Kurdům či přitvrzení v prosazování islámských zvyků ale zatím příliš nepochodil.

Nepokoje jsou hlášeny stále z dalších syrských měst. V přístavním Banijásu, kde v neděli milicionáři zabili čtyři lidi a kde desítky účastníků tamních demonstrací skončily ve věznicích, zabili neznámí střelci jednoho vojáka na hlídce.

Další byl při střelbě zraněn. Předtím úřady oznámily, že tajnou policii nahradí v zajišťování bezpečnosti armáda, která slíbila, že nebude do lidí střílet.

Syrské úřady mají podezření, že odpor proti režimu je financován ze zahraničí, odkud prý do země míří také zbraně pro opozici. Syrští pohraničníci proto ode dneška provádějí přísnou kontrolu stovek kamionů přijíždějících z Libanonu. Právě odtud údajně pocházejí finance a zbraně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy