Sýrie má novou vládu, vede ji exministr zemědělství

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 4. 2011 20:58
Prezident Bašár Asad se pokouší uklidnit opozici. Zatím marně
Protesty zmítají Sýrií už několik týdnů
Protesty zmítají Sýrií už několik týdnů | Foto: Reuters

Damašek - Sýrie má novou vládu. Z pověření prezidenta Bašára Asada ji sestavil dosavadní syrský ministr zemědělství Ádil Safar, informovala místní státní televize.

Učinil tak za pokračujících protivládních nepokojů, které trvají již několik týdnů a vyžádaly si kolem 200 mrtvých.

Jde o další snahu vládnoucího režimu uklidnit rozjitřenou situaci v zemi před očekávanými pátečními celostátními protestními demonstracemi, které v těchto týdnech vždy následují po tradičních modlitbách.

Nedá se ale patrně očekávat, že vládní změny uspokojí účastníky protirežimních protestů, pro které už demise předchozího kabinetu před 14 dny byla jen kosmetickou úpravou sledující jediný cíl, a to udržení prezidenta Asada u moci.

V syrském politickém systému má prezident, který čelí největším protestům za 11 let své vlády, větší vliv než kabinet, kde i nadále působí jeho věrní.

Chceme reformy, zní z opozice

Ministrem zahraničí v nové vládě zůstal Valíd Mualim a vysoce postavený činitel tajné služby Ibráhím Šaar se ujal ministerstva vnitra

Syrská opozice nadále požaduje zásadní politické reformy a zrušení výjimečného stavu. Asad, který nechal střílet do neozbrojených demonstrantů, svými ústupky v podobě propuštění některých politických vězňů, přiznání občanství menšinovým Kurdům či přitvrzení v prosazování islámských zvyků ale zatím příliš nepochodil.

Nepokoje jsou hlášeny stále z dalších syrských měst. V přístavním Banijásu, kde v neděli milicionáři zabili čtyři lidi a kde desítky účastníků tamních demonstrací skončily ve věznicích, zabili neznámí střelci jednoho vojáka na hlídce.

Další byl při střelbě zraněn. Předtím úřady oznámily, že tajnou policii nahradí v zajišťování bezpečnosti armáda, která slíbila, že nebude do lidí střílet.

Syrské úřady mají podezření, že odpor proti režimu je financován ze zahraničí, odkud prý do země míří také zbraně pro opozici. Syrští pohraničníci proto ode dneška provádějí přísnou kontrolu stovek kamionů přijíždějících z Libanonu. Právě odtud údajně pocházejí finance a zbraně.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy