V Sýrii po pátku desítky obětí, v Libyi pokračují boje

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 4. 2011 23:52
V Sýrii policie zastřelila desítky demonstrantů, v Libyi pokračuje boj o Brigu
Prezident Bašár Asad stále nehodlá v ničem ustoupit
Prezident Bašár Asad stále nehodlá v ničem ustoupit | Foto: Reuters

Ammán, Tripolis - Syrské bezpečnostní síly zahájily v sobotu palbu ostrou municí na pohřební průvod v městě Dará. K incidentu došlo u mešity Umari poté, co tisíce Syřanů v průvodu vykřikovaly protivládní hesla a žádaly svobodu.

Policie ve snaze demonstraci rozehnat použila kromě ostrých nábojů také slzný plyn. Dav se účastnil pohřbu lidí, kteří zahynuli při demonstracích proti prezidentu Bašárovi Asasdovi a jeho režimu.

Město Dará, které leží na jihu Sýri u hranic s Jordánskem, je již několik týdnů centrem protivládních protestů. Zatím není známo, zda byl v Dará někdo zastřelen nebo zraněn.

Střelba i v Latákíji Policejní jednotky už střílely na demonstranty v sobotu ráno ve městě Latákíja, kde jsou podle agentury Reuters určitě zranění a zřejmě i další mrtví.

Páteční bilance: nejméně 37 mrtvých

Syrští ochránci lidských práv obvinili dnes syrskou vládu, že v pátek spáchala zločiny proti lidskosti, neboť podle nich během zásahů proti demonstrantům zabila nejméně 37 osob.

Podle Národní organizace pro lidská práva zahynulo 30 lidí v Dará, které je centrem protestů, další tři byli zabiti v městě Homs, tři na předměstí Damašku a jeden v městě Duma.

Státní televize ale tvrdí, že demonstranti v Dará zabili 19 policistů a pětasedmdesát jich zranili. Podle ní pálili na lidi „spiklenci podněcovaní známými cizími stranami", aby způsobili rozbroje mezi policí a obyvatelstvem.

V Libyi pokračují boje

Velmi nejistá situace vládla v sobotu u východolibyjských měst Briga a Adžedábíja, o které bojují síly Muammara Kaddáfího a povstalci, kteří se libyjského vůdce pokoušejí svrhnout.

V Libyi pokračují boje mezi vládou a povstalci
V Libyi pokračují boje mezi vládou a povstalci | Foto: Reuters

Krátce poté, co bylo oznámeno, že povstalci postoupili hlouběji do Brigy, agentury informovaly, že vládní síly jejich ofenzivu odrazily a přinutily je k ústupu a že dělostřelecká palba přinutila povstalce ustoupit i v Adžedábíji. NATO v noci oznámilo, že podařilo zničit 17 tanků libyjské armády.

Během dne pokračovalo diplomatické úsilí o vyřešení libyjského konfliktu. Byla oznámena mise Africké unie do Libye a na 14. dubna byla ohlášena nová mezinárodní konference o tomto problému v Káhiře. Kaddáfí se v sobotu objevil v jedné tripolské škole, nad kterou podle libyjské agentury JANA přelétají letadla "křižáků" s cílem terorizovat žáky.

 

Právě se děje

Další zprávy