V Sýrii po pátku desítky obětí, v Libyi pokračují boje

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 4. 2011 23:52
V Sýrii policie zastřelila desítky demonstrantů, v Libyi pokračuje boj o Brigu
Prezident Bašár Asad stále nehodlá v ničem ustoupit
Prezident Bašár Asad stále nehodlá v ničem ustoupit | Foto: Reuters

Ammán, Tripolis - Syrské bezpečnostní síly zahájily v sobotu palbu ostrou municí na pohřební průvod v městě Dará. K incidentu došlo u mešity Umari poté, co tisíce Syřanů v průvodu vykřikovaly protivládní hesla a žádaly svobodu.

Policie ve snaze demonstraci rozehnat použila kromě ostrých nábojů také slzný plyn. Dav se účastnil pohřbu lidí, kteří zahynuli při demonstracích proti prezidentu Bašárovi Asasdovi a jeho režimu.

Město Dará, které leží na jihu Sýri u hranic s Jordánskem, je již několik týdnů centrem protivládních protestů. Zatím není známo, zda byl v Dará někdo zastřelen nebo zraněn.

Střelba i v Latákíji Policejní jednotky už střílely na demonstranty v sobotu ráno ve městě Latákíja, kde jsou podle agentury Reuters určitě zranění a zřejmě i další mrtví.

Páteční bilance: nejméně 37 mrtvých

Syrští ochránci lidských práv obvinili dnes syrskou vládu, že v pátek spáchala zločiny proti lidskosti, neboť podle nich během zásahů proti demonstrantům zabila nejméně 37 osob.

Podle Národní organizace pro lidská práva zahynulo 30 lidí v Dará, které je centrem protestů, další tři byli zabiti v městě Homs, tři na předměstí Damašku a jeden v městě Duma.

Státní televize ale tvrdí, že demonstranti v Dará zabili 19 policistů a pětasedmdesát jich zranili. Podle ní pálili na lidi „spiklenci podněcovaní známými cizími stranami", aby způsobili rozbroje mezi policí a obyvatelstvem.

V Libyi pokračují boje

Velmi nejistá situace vládla v sobotu u východolibyjských měst Briga a Adžedábíja, o které bojují síly Muammara Kaddáfího a povstalci, kteří se libyjského vůdce pokoušejí svrhnout.

V Libyi pokračují boje mezi vládou a povstalci
V Libyi pokračují boje mezi vládou a povstalci | Foto: Reuters

Krátce poté, co bylo oznámeno, že povstalci postoupili hlouběji do Brigy, agentury informovaly, že vládní síly jejich ofenzivu odrazily a přinutily je k ústupu a že dělostřelecká palba přinutila povstalce ustoupit i v Adžedábíji. NATO v noci oznámilo, že podařilo zničit 17 tanků libyjské armády.

Během dne pokračovalo diplomatické úsilí o vyřešení libyjského konfliktu. Byla oznámena mise Africké unie do Libye a na 14. dubna byla ohlášena nová mezinárodní konference o tomto problému v Káhiře. Kaddáfí se v sobotu objevil v jedné tripolské škole, nad kterou podle libyjské agentury JANA přelétají letadla "křižáků" s cílem terorizovat žáky.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy