Útočník z Chemnitzu před soudem: Stopy DNA na noži nejsou jeho, hrozí další nepokoje

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2019 5:30
Nejsledovanější proces Německa začal v pondělí v Drážďanech. Před soudem se objevil syrský uprchlík Alá S., obžalovaný z loňské vraždy Daniela Hilliga v saském Chemnitzu.
Začal ostře sledovaný soud kvůli zabití v Chemnitzu, které vedlo k demonstracím | Video: Reuters

Pětatřicetiletý Hillig na místě vykrvácel po bodnutí nožem. Jeho smrt zažehla v Chemnitzu demonstrace příznivců krajní pravice i protesty místních obyvatel, kritizujících imigrační politiku vlády kancléřky Angely Merkelové.

Protože případ v Německu vyvolal velké emoce, z bezpečnostních důvodů se soud koná v Drážďanech za mimořádných bezpečnostních opatření.

Podle německých médií ale není vůbec jasné, zda Syřan, který požádal v Německu o azyl v roce 2015, bude odsouzen. Na noži, nalezeném na místě činu, nejsou stopy po jeho DNA.

Muž sice Hilliga napadl a účastnil se hádky, která loni 26. srpna skončila vraždou, ale smrtící ránu zřejmě zasadil Iráčan Farhad A. Tomu se podařilo z Německa uprchnout zpět do Iráku. Berlín se obrátil na irácké úřady s žádostí o jeho vydání, zatím jej však irácká policie nenašla.

Obavy primátorky

Obhajoba Syřana se podle týdeníku Der Spiegel chce soustředit na nesrovnalosti mezi výpověďmi a policejními zprávami. Jeden ze svědků svou výpověď změnil. Další se také zmiňovali o tom, že viděli dva nože, policie ale našla jen jeden.

Obžalovaný Alá S. vinu odmítá. Pokud jej soud osvobodí, hrozí nové nepokoje. "Nebude-li odsouzen, Chemnitz to ponese těžce," řekla deníku Die Tagesszeitung primátorka města Barbara Ludwigová.

Obhajoba rovněž vyjádřila obavy, že stoupenci krajní pravice využijí procesu k demonstracím přímo v Drážďanech.

Minulý víkend Německo šokovaly scény z fotbalového stadionu v Chemnitzu, kde část místních fanoušků za podpory hlasatele vzdávala hold nedávno zemřelému Thomasi Hallerovi, bývalému šéfovi ochranky stadionu, který byl vůdcem místní neonacistické a rasistické scény. V pondělí se konal ve městě jeho pohřeb.

Loňská vražda v saském městě blízko českých hranic měla dopad i na německé federální instituce. Nepřímo stála křeslo ředitele kontrarozvědky Hanse-Georga Maaßena. Ten prohlásil, že záběry z útoků na cizince v Chemnitzu při demonstracích nemusejí být autentické. Loni v listopadu rezignoval.

Podívejte se na návštěvu kancléřky Angely Merkelové v Chemnitzu:

Německá kancléřka při návštěvě Chemnitzu vyzvala obyvatele, aby vystupovali sebevědoměji | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy