Syna prezidenta Surinamu zadrželi v USA, pašoval kokain

ČTK ČTK
31. 8. 2013 7:38
Desi Bouterse může dostat až doživotí.
Foto: Reuters

Panamá - Syn surinamského prezidenta byl zadržen v Panamě a poslán do New Yorku, kde bude čelit obvinění z pašování kokainu do USA. Podle agentury Reuters o tom informovaly americké úřady.

Podle obvinění čtyřicetiletý Dino Bouterse v období od prosince 2011 do letošního srpna do USA dovezl více než pět kilogramů drogy. Zadržen byl ve čtvrtek na mezinárodním letišti v Panamě a v pátek převezen do Spojených států.

Tady před federálním soudem na Manhattanu vyslechl obvinění ze spiknutí s cílem pašovat kokain do USA a z nošení střelných zbraní či ničivého zařízení (šlo odpalovací zařízení pro protitankové rakety a revolvery) během trestných činů spojených s drogami. Za obě tato obvinění může dostat až doživotí.

Bouterseho otec Desi je bývalý vojenský diktátor obviněný z porušování lidských práv včetně zabití 15 politických oponentů v prosinci 1982. Malému jihoamerickému státu Surinamu vládl v letech 1980 až 1987, a poté znovu převzal moc v roce 2010.

I v Surinamu má prezidentův syn za sebou celou řadu trestných činů včetně obchodu s drogami. V roce 2005 ho místní soud odsoudil k osmi letům vězení za pašování narkotik, nelegální držení zbraní a ukradených luxusních vozů. Propuštěn byl ale už po třech letech za "dobré chování" a jeho otec mu po zvolení prezidentem přidělil vysoký post v surinamské protiteroristické jednotce.

Kokain pašoval i otec

Dino Bouterse jde zjevně ve stopách vlastního otce; Desi Bouterse byl v roce 1999 v Nizozemsku v nepřítomnosti odsouzen k 11 letům vězení za propašování více než 500 kilogramů kokainu do země.

Nikdy si tu ale trest neodseděl, protože Nizozemsko nemá se Surinamem podepsanou dohodu o vydávání. Po zvolení prezidentem získal Desi Bouterse diplomatickou imunitu a Interpol zrušil zatykač, který na něj byl vydán.

Surinam je země se zhruba půl milionem obyvatel, která získala nezávislost na Nizozemsku v roce 1975. Dlouhodobě ji sužují takové problémy, jako je obchod s drogami, praní špinavých peněz a nelegální těžba ve zlatých dolech.

 

Právě se děje

Další zprávy