Syn prezidenta USA Hunter Biden čelí dalším obviněním, tentokrát kvůli neplacení daní

ČTK ČTK
8. 12. 2023 6:22
Syn amerického prezidenta Hunter Biden čelí několika dalším obviněním. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž se týkají daňových deliktů, především nezaplacení 1,4 milionu dolarů (31,6 milionu korun) na daních. Problémy třiapadesátiletého syna Joea Bidena, který je prvním stíhaným potomkem úřadujícího šéfa Bílého domu, by se mohly stát důležitým předmětem prezidentské kampaně.
Joe Biden se synem Hunterem.
Joe Biden se synem Hunterem. | Foto: Reuters

Prezidentův potomek byl obviněn ze tří daňových trestných činů a šesti daňových přestupků. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 17 let odnětí svobody. Případ bude mít na starosti soud v Los Angeles.

Hunter Biden, jehož otec se bude příští rok znovu ucházet o prezidentský post, se podle obvinění předloženého americkým ministerstvem spravedlnosti několik let snažil vyhnout placení federálních daní. Dlužil je za roky 2016 až 2019, tedy za období, v němž podle vlastních slov bojoval se závislostí na drogách. Daně od té doby podle agentury AP doplatil.

Na místo placení daní podle obvinění tehdy Biden mladší vydával vysoké částky za drogy, ženský doprovod, luxusní hotely, exotická auta či oblečení. Například v roce 2018 utratil více než 1,8 milionu dolarů (40,6 milionu korun), a to včetně 383 tisíc dolarů (8,6 milionu korun) za "různé ženy", 151 tisíc dolarů (3,4 milionu korun) za oblečení a doplňky či 100 330 dolarů (2,3 milionu korun) za "zábavu pro dospělé", uvádí agentura DPA.

Ve vícero případech přitom Hunter Biden platby ženám, s nimiž měl romantické nebo sexuální vztahy, označil jako plat. Jako služební výdaj pak zase vykázal třeba 10 tisíc dolarů (226 tisíc korun), které dal za členství v erotickém klubu, a podobně naložil s některými platbami za striptérky či pronájem luxusního auta.

Obvinění se věnuje i příjmům Huntera Bidena, které mezi rokem 2016 a říjnem 2020 činily přes sedm milionů dolarů (158 milionů korun) hrubého.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že vyšetřování Huntera Bidena nadále pokračuje. Právník Bidena juniora k novým obviněním sdělil, že prokuratura podlehla republikánskému nátlaku. Kdyby se Hunter nejmenoval Biden, nikdo by ho podle advokáta neobvinil. Bílý dům věc nekomentoval.

Už v říjnu Hunter Biden u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jde o to, že před pěti lety v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver. Je rovněž podezřelý, že bral drogy v době, kdy zbraň vlastnil. Podle svých právníků však zákon neporušil.

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna mají mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po divoké spekulace o zapojení do korupčních aktivit. Republikánští politici tyto teorie spojují s hlavou státu, která je lídrem demokratů, pro taková obvinění však nepředkládají důkazy. Navíc Bidenovým republikánským soupeřem v prezidentských volbách příští rok nejspíš bude trestně stíhaný a několikrát obviněný exprezident Donald Trump.

 

Právě se děje

Další zprávy