Biškek - Situace v jihokyrgyzském Oši, odkud po pogromech na Uzbeky uprchly desetitisíce lidí, se pomalu uklidňuje. V souvislosti s referendem o ústavních změnách, naplánovaným na 27. června, se však nevylučují další násilnosti. Mohou se přelít i do hlavního města země. Na otázky Aktuálně.cz odpovídal nezávislý kyrgyzský politolog Mars Sarijev.
A.cz: Jaká je momentálně situace na jihu země?
Na jihu Kyrgyzstánu, v Oši a v Džalalábádu, se situace více méně stabilizovala, ale zůstává napjatá. Momentálně tam rozdávají humanitární pomoc, lidé už dostávají potraviny, začínají se uklízet ulice, sem tam jsou ještě v Oši slyšet výštřely.
Některé čtvrtě, především uzbecké, jsou ale liduprázdné. Uzbekové jsou stále zavření doma a nikoho k sobě nechtějí pustit - ani policii, ani armádu. Bojí se provokací.
A.cz: Lidé se tedy stále bojí?
Ano, stále se bojí, protože násilníci přestrojení do uniforem bezpečnostních složek v minulých dnech ve městě rabovali a zabíjeli.
A.cz: 27. června má v Kyrgyzstánu proběhnout referendum o nové ústavě. Je možné očekávat nový výbuch násilností?
Existuje velká pravděpodobnost, že k nim dojde. Dokonce i bez referenda. Velmi napjatá situace je i v hlavním městě. Bylo už zadrženo více jak 110 osob, které podněcovaly k nepokojům.
Nemohu proto vyloučit, že budou nové provokace. Provokatéři a najatí násilníci se za čtyři dni unavili a teď budou trochu odpočívat. A co se týče referenda: Mám vážné pochyby, jestli vůbec proběhne. Především na jihu. Myslím si, že po tom masakru má tamní obyvatelstvo k celému plebiscitu velmi negativní vztah.
A.cz: Jaká je pozice dočasné vlády?
Nedávné události na jihu země výrazně snížily její renomé. Nicméně bohužel jiná legitimní vláda v Kyrgyzstánu není, a proto se dočasná vláda snaží zvýšit svoji popularitu a napravit své chyby. Jestli se jí to podaří, to je samozřejmě otázka, ale pokud nebude dočasná vláda, nastane chaos.
A.cz: Je možný návrat Bakijeva na prezidentský post - nebo všeobecně do politiky?
Ano, to je vyloučeno. Protože na jeho rukou je krev 80 lidí z dubnových nepokojů v Biškeku a i těch nedávných v Oši a Džalalabadu. Vetšina obyvatel Kyrgyzstánu si uvědomuje, že to, k čemu nedávno došlo, bylo organizováno za Bakijevovy peníze. Proto jeho návrat je zcela vyloučen.
Něco jiného je, že se může pokusit ovlivňovat politiku pomocí svých prominentů nebo příbuzných, určité politické strany mohou lobbovat jeho zájmy.
A.cz: A jakou podporu v Kyrgyzstánu má sám Bakijev?
Bakijev všechnu svou podporu ztratil. Dokonce i na jihu země, odkud pochází. Podporuje ho pouze velmi úzký kruh lidí z jeho klanu. Maximálně tisícovka lidí.