Nakažlivější mutace delta a dovolené: Kterým zemím se raději vyhnout?

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2021 10:39
Začínají prázdniny, po náročných měsících pandemie příležitost k cestování a odpočinku. Naděje na bezstarostné léto ale brzdí koronavirová mutace delta. Je výrazně nakažlivější a lékaři se obávají, že i škodlivější. Do konce léta má navíc na kontinentu převládnout. Nervozita se podepisuje i na klesajících kurzech akcií leteckých a cestovních společností. Kde je potřeba dát si teď pozor?
Berlín, Německo - Ilustrační foto.
Berlín, Německo - Ilustrační foto. | Foto: Blahoslav Hruška

Německo: Víme, co se děje - a není to dobré

Jedním z předpokladů evropského boje proti šíření nakažlivější a potenciálně víc smrtící varianty delta je, aby úřady měly přehled o tom, kde se vyskytuje. K tomu slouží takzvané sekvenování, zjednodušeně řečeno "čtení DNA", které umožní konkrétní typ koronaviru rozpoznat.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) po členských státech EU žádá, aby takto zkoumaly aspoň deset procent nebo 500 ze všech odhalených pozitivních případů. Například Česko toho zdaleka nedosahuje, zkoumá se tu méně než jedno procento vzorků. Variantu delta už tuzemské úřady zaznamenaly, její skutečné rozšíření ale nikdo nezná, varují experti.

Výrazně lépe je na tom Francie, Polsko, pobaltské státy a také Německo. Právě data od německých sousedů vzbuzují znepokojení. Variantu delta odborníci našli ve 35 procentech vzorků. Jak ale upřesnil vrchní epidemiolog Lothar Wieler, vzhledem k časové prodlevě mezi testy a jejich analýzou je přesnější údaj 50 procent. Ještě v druhém červnovém týdnu to bylo jen 15 procent.

Experti proto očekávají, že zatím stále ještě velmi nízké a klesající denní počty nově nakažených začnou brzy znovu stoupat

Německo je nyní pro české úřady zelené, a tedy bezpečné, při cestě pozemní dopravou není v platnosti žádné omezení pro cestu tam ani zpět. 

 

Právě se děje

Další zprávy