Praha - Půlroční předsednictví Evropské unie spadlo na Českou republiku v nešťastné době, kdy se sešly dvě velké krize, jejichž řešení je velmi nesnadné.
I tak hodnotí některá evropská média dosavadní průběh českého předsednictví. Připomínají, že mnozí v Unii hleděli na Čechy ve vedení sedmadvacítky s obavami.
Agentura AFP píše, že Češi "zažívají křest ohněm," Reuters píše podobně o "zkoušce ohněm."
"Češi byli poněkud zaskočeni dvěma krizemi, které jim explodovaly v rukou," řekl agentuře Reuters ředitel bruselského Centra pro evropskou politiku Antonio Missiroli.
Agentura ve své analýze uvádí, že zatímco český postoj k izraelskému útoku v Gaze narazil v Evropě na kritiku a nepochopení, přístup premiéra Mirka Topolánka k řešení plynové krize už působí lepším dojmem.
"Způsob, jakým se Praha prezentovala kolem Gazy, se zdál potvrzovat obavy v metropolích některých zemí Evropské unie z českého předsednictví," píše autor analýzy Mark John.
Agentura AFP uvádí, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy české vládě roli neulehčil, když cestoval na Blízký východ paralelně s delegací EU, kterou vedl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Zmatky kolem českého postoje k izraelskému pozemnímu útoku na Gazu ale i podle AFP Prahu postavily do špatného světla.
"Rychlý obrat a dementování předchozích výroků ukázaly, že české předsednictví je teprve v záběhu a Češi se učí, jak rozlišovat mezi uvažováním v rámci vlastního státu a vytvářením evropské diplomacie," cituje AFP lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna.
Podle AFP i Reuters se reakce Evropské unie na plynovou krizi pod českým vedením rozjížděla pomalu, ale nakonec Topolánek odjel do Moskvy a Kyjeva "s vyhrnutými rukávy", jak napsala AFP.
Cituje nejmenovaného francouzského diplomata, podle kterého by vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou bylo těžkým úkolem i pro Sarkozyho.
"Případný neúspěch jednání o obnovení dodávek plynu nelze připisovat jen Čechům. K problému vedla dlouhá cesta lemovaná chybami a nedostatky na straně celé Evropské unie," tvrdí politolog Thomas Klau z Evropské rady pro zahraniční záležitosti.