Washington - O titul nejvážnější bezpečnostní hrozby se ve většině zemí světa dělí takzvaný Islámský stát (IS) a globální klimatické změny. Vyplývá to z nového průzkumu americké organizace Pew Research Center.
Jako významnou hrozbu pro svou zemi jmenovalo radikály z IS celkem 62 procent dotázaných napříč 38 státy, které byly do průzkumu zapojeny.
Globální klimatické změny jsou ve světovém průměru s 61 procenty v těsném závěsu a na prvním místě jsou například ve Švédsku, Kanadě, Španělsku a ve většině Latinské Ameriky.
Celkově je Islámský stát na prvním místě v 17 zemích, klimatické změny pak ve 13, ukázala studie.
Výjimkou jsou Spojené státy, kde jsou změny klimatu až na třetím místě za IS a kybernetickými útoky cizích zemí. IS je však nejčastěji uváděn jako významná hrozba i ve většině západní Evropy, například ve Francii toto hnutí jmenovalo 88 procent dotázaných a v Británii 70 procent.
V minulém roce však byly obavy z IS ještě silnější.
V rámci Evropy tvoří výjimky Maďarsko a Řecko. Zatímco Maďary nejvíce zneklidňuje velký počet uprchlíků ze zemí, jako je Irák a Sýrie (66 procent), Řekové vidí jako největší hrozbu stav globální ekonomiky (88 procent).
Anomálii představuje také Rusko, kde je ze všech zapojených zemí vůbec nejmenší strach z globálního oteplování (35 procent).
V celosvětovém měřítku jsou na třetím místě kybernetické útoky následované stavem globální ekonomiky a uprchlickou krizí. Studie také odhalila, že obavy ze světové hospodářské situace jsou značně spjaté s pohledem dané země na vlastní ekonomiku.
Organizace Pew Research v období od února do května vyzpovídala celkem 42 000 lidí. Česká republika součástí studie nebyla.