Svět reaguje na vítězství Hamasu

Red Zah, Reuters, ČTK
27. 1. 2006 9:39
Praha - Vítězství Hamasu potěšilo Írán, naopak Izrael žádá EU, aby se postavila proti budoucí "teroristické vládě".

  • Podle amerického prezidenta George Bushe nemůže být hnutí Hamas partnerem mírových jednání, pokud se nezřekne násilí. Dodal, že Spojené státy nebudou jednat s palestinskými vůdci, kteří neuznávají právo Izraele na existenci. Bush vyjádřil přání, aby palestinský prezident Mahmúd Abbás setrval v čele palestinské samosprávy navzdory vítězství Hamasu nad Abbásovým hnutím Fatah.
  • Condolleza Riceová řekla, že postoj USA vůči Hamasu se nemění. I nadále bude Hamas považován za teroristickou organizaci. "Jak jsme řekli, nelze stát jednou nohou v politice a druhou v terorismu. Proto se náš postoj vůči Hamasu nezměnil," řekla ministryně.
    Foto: Aktuálně.cz
  • Evropská Unie je po vítězství Hamasu v obtížné situaci. "Tyto výsledky by nás mohly přivést do zcela nové situace, kterou bude rada ministrů v pondělí muset analyzovat," uvedl vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana. Dodal také, že základním požadavkem EU zůstává uznání Izraele a oddanost mírovému řešení blízkovýchodního konfliktu, které směřuje k existenci dvou států.
  • Podobně mluvila i komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová, i když šla o krok dál a vytyčila podmínky spolupráce s vládou tvořenou Hamasem. "Počítáme s tím, že budeme spolupracovat s jakoukoli palestinskou vládou, pokud bude odhodlána naplňovat své cíle mírovými prostředky," uvedla v zahraničním výboru EP.
  • Izrael však Evropskou unii žádá, aby se postavila proti "teroristické vládě" radikálního Hamasu. Izraelský prezident Moše Kacav dnes řekl, že o míru s Palestinci nelze hovořit, dokud Hamas neuzná Izrael a nezřekne se teroristických aktivit.
  • Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval Hamas k odzbrojení. "Kterákoli skupina, která si přeje účastnit se demokratického procesu, by měla odzbrojit. Protože nosit zbraně a zasednout v parlamentu, to je základní rozpor a já jsem si jistý, že Hamas o tom rovněž přemýšlí," řekl Annan novinářům na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
  • Italský premiér Silvio Berlusconi vidí vítězství Hamasu za "velmi negativní". "Pokud se vítězství potvrdí, pak všechno, v co jsme doufali, možnost míru mezi Izraelem a Palestinou, dvěma nezávislými státy žijícími v přátelství a míru, bude odsunuto na kdo ví kdy," poznamenal Berlusconi.
  • Naopak vítězství islamistů přivítal Írán. Podle ministra zahraničí Hamída Rézy Asefího vítězství Hamasu ukázalo, že "Palestinci si žádají tvrdší postup vůči židovskému státu".
  • Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf řekl, že vládní zodpovědnost bude pro Hamas výzvou. "Nezavírejte Hamasu dveře, nejdřív zhodnoťmě jeho přístup a vyvíjejme na něj tlak, aby se choval správně," vyzval světové společenství Mušaraf.
  • Alžírský ministr zahraničí Muhammad Bidžáví v Haagu vyzval západní svět, aby začal s Hamasem jednat. "Západ se bojí radikalismu, ale uvědomme si, že může být ještě větší, než je nyní. Nejlepší způsob, jak ho zmírnit, je přizvat Hamas co nejrychleji k jednání. Jestliže se vyjednává, pak se nebojuje a nedaří se ani terorismu."
  • Česká republika výsledek palestinských voleb respektuje a "očekává, že nová vláda dostojí všem přijatým závazkům, distancuje se od všech forem násilí a teroru, uzná právo Izraele na existenci a projeví vůli pokračovat v mírovém procesu."

#reklama

  • V noci na čtvrtek se konaly i telefonické rozhovory takzvané Čtyřky pro blízký východ, kterou tvoří EU, OSN, Rusko a USA. Skupina, která se snaží zprostředkovat mírové řešení konfliktů na blízkém východě, společně vyzvala Hamas, aby se po vítězství ve volbách zřekl násilí a přiznal Izraeli právo na existenci.
    "Řešení formou vzniku dvou států (palestinského a izraelského) vyžaduje od všech účastníků demokratického procesu zříci se násilí a terorismu, akceptovat právo Izraele na existenci a odzbrojit, jak to vyžaduje 'jízdní řád' (podporovaný čtyřkou)", cituje agentura AFP z komuniké čtyřky, které zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.
    Dokument dále zdůrazňuje, že "je velký rozdíl mezi aktivitami ozbrojených skupin nebo milic a mezi výstavbou státu". Palestinský lid hlasoval pro změnu své vlády, ale podle názoru čtyřky jeho touha po míru a vytvoření vlastního státu zůstává nezměněna, jak to ostatně prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás hned po uzavření volebních místností.

 

 

Právě se děje

Další zprávy