* V Londýně se sejdou k jednání o osudu Libye Evropané, Američané, Arabové i Afričané * Kdyby Kaddáfí souhlasil s exilem, mohl by se vyhnout soudu
Londýn - Muammar Kaddáfí má stále šanci na to, že se vyhne osudu Saddáma Husajna.
Na dnešní londýnské konferenci o budoucnosti Libye, kde se sešli zástupci více než tří desítek evropských, afrických a blízkovýchodních zemí, podle diplomatických zdrojů zřetelně zazní návrh na jeho odchod z Libye výměnou za beztrestnost a klidné dožití v některé africké či latinskoamerické zemi.
Znamenalo by to, že Mezinárodní trestní tribunál (ICC) zastaví vyšetřování, které už v souvislosti s brutálním potlačením protestů v Libyi zahájil a které by vedlo k obžalobě libyjského diktátora.
"Veřejně britský premiér David Cameron stále žádá vyšetřování Kaddáfího zločinů, ale v soukromí britští představitelé připouštějí, že odchod libyjského vůdce do ústraní a co nejrychlejšího zapomnění se zdá být nejlepším řešením," uvedl deník Independent.
Právě o strategii, vedoucí k uzavření příměří a exilu pro Kaddáfího, se mají dohodnout v Londýně zástupci evropských zemí, USA, arabských i afrických států.
Přítomen je také zástupce povstalecké Libyjské národní rady, sídlící v Benghází.
I Africká unie, která byla zatím nejvíce nakloněna Kaddáfího režimu, se už zapojila do jednání o odchodu osmašedesátiletého plukovníka, který vládl zemi rekordních jedenačtyřicet let.
"Africká unie je zřejmě jediná, kdo ho může přesvědčit," uvedl na okraj jednání v Londýně italský diplomat.
Obama v noci na úterý v projevu potvrdil, že tentokrát Spojené státy nepůjdou "iráckou cestou" a nesvrhnou Kaddáfího jako před osmi lety Saddáma. Změnu režimu si musejí Libyjci zařídit sami.
"Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. ... Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat," řekl americký prezident.
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ovšem v Londýně řekla, že vojenské údery proti Kaddáfího režimu budou pokračovat, dokud se Tripolis nepodřídí rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nezastaví veškeré útoky.
Pokud diktátor bude trvat na tom, že lid ho nadále miluje, jeho revoluce pokračuje a že nemůže žít jinde než v Libyi, může se současné rozdělení na západní a východní Libyi ukázat jako dlouhotrvající.
Jednotky, které zachovaly Kaddáfímu věrnost, jsou pořád mnohonásobně lépe vyzbrojeny než povstalci. Frontová linie se nyní zastavila východně od města Syrta, které je několik tisíc vojáků připraveno za každou cenu bránit. Velí jim údajně Kaddáfího syn Sádí.
Výzvy na adresu prominentů režimu, aby vůdce opustili a přidali se k povstání, dokud je čas, zatím na reakci čekají. V posledních týdnech už téměř nikdo na druhou stranu nepřeběhl.