Svět chce v čele USA Obamu, řekl průzkum BBC

das
10. 9. 2008 11:50
BBC zkoumala názory lidí v 22 zemích světa
John McCain a Barack Obama
John McCain a Barack Obama | Foto: Reuters

Londýn - Pokud by amerického prezidenta volili občané států mimo USA, větší šance by měl zřejmě Barack Obama.

Větší oblibu kandidáta demokratů naznačuje průzkum, který si mezi 22 500 lidmi z 22 zemí světa nechala zpracovat britská veřejnoprávní BBC World Service.

Obama vyhrál nad svým republikánským sokem Johnem McCainem ve všech 22 zemích. Jeho příznivci převažovali v poměru čtyři ku jedné.

Jak si kandidáti stojí v průzkumech v USA: Obama ztratil podporu ve třech klíčových státech

Keňa pro Obamu, Čína pro McCaina

V 17 zemích si lidé myslí, že pokud by byl Obama zvolen, zlepšily by se vztahy Američanů se světem.

Pokud by byl příští hlavou USA McCain, vztahy k jiným zemím by se nezměnily, myslí si účastníci průzkumu v 19 zemích.

Průzkum proběhl ještě před volebními sjezdy demokratů a republikánů a před McCainovou nominací Sarah Palinové za svou viceprezidentku.

Výsledek tedy může odrážet větší pozornost, kterou média věnovala Obamovi při jeho vnitrostranickém souboji s Hillary Clintonovou, upozornila BBC.

Volby prezidenta USA
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podíl příznivců Obamy se pohyboval od 9 procent v Indii po 82 procent v Keni, která je rodnou zemí Obamova otce. V průměru bylo pro Obamu 49 procent respondentů, zatímco pro McCaina jen 19 procent oslovených. Skoro čtyři z deseti lidí nehlasovali ani pro jednoho kandidáta.

22 zemí světa

S Obamou v Bílém domě očekává zlepšení vztahů s USA 46 procent dotázaných, 22 procent změnu nečeká a 7 procent si myslí, že se vztahy světa s USA zhorší.

Pokud by byl prezidentem McCain, očekává zlepšení vztahů s USA jen 20 procent respondentů. Nejvíce mu v tomto směru věří lidé v Číně, Indii a Nigérii. Naopak 37 procent dotázaných si myslí, že se vztahy s USA nezmění a 16 procent čeká jejich zhoršení.

Průzkumu BBC se v průběhu července a srpna zúčastnili lidé v těchto zemích: Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Egypt, Francie, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Keňa, Libanon, Mexiko, Nigérie, Panama, Filipíny, Polsko, Rusko, Singapur, Turecko, Spojené arabské emiráty a Velká Británie.

Původní zprávu BBC čtěte v angličtině ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy