Santa Maria - V jihobrazilském městě Santa Maria pokračuje vyšetřování příčin víkendového požáru nočního klubu, který připravil o život 231 převážně mladých lidí. Desítky dalších utrpěly zranění.
Policie už v souvislosti s tragédií, v niž se proměnil koncert pro nové studenty místní univerzity, zatkla čtyři lidi.
Za mřížemi skončili dva spolumajitelé klubu, šéf ochranky a hudebník, jenž požár pravděpodobně způsobil, když během vystoupení odpálil světlici.
Spadl první... a pak to začalo
Ti, kdo ohnivé peklo přežili, mezitím začínají popisovat, co prožili. Postupně tak vkládají další a další střípky do hrůzného příběhu nedělní noci.
Kytarista Rodrigo Martins byl v osudný okamžik na pódiu. Bylo zhruba půl třetí ráno a on už se svou kapelou odehrál pět skladeb. Chystal se na šestou, když si všiml, že ze stropu padá žhavý popel. Od zábavní pyrotechniky se vznítila akustická pěnová izolace a oheň se bleskově šířil dál.
Za několik chvil si lidé, kteří do té doby tancovali pod ním na parketu, všimli, že něco není v pořádku. Pro mnoho z nich už ale bylo pozdě.
"Před jediným východem okamžitě vznikla tlačenice, lidé do sebe začali strkat a najednou někdo upadl, pak padali další a další," cituje CNN kytaristu skupiny Gurizada Fandangueira.
Lidé ztráceli vědomí, protože se otrávili jedovatými zplodinami.
Brazilská tragédie v obrazech:
"Byla to naprostá hrůza. Nouzové východy nešlo otevřít, v nastalém zmatku se mi ztratil kamarád a potom mi v náručí zemřela dívka, cítil jsem, jak jí přestává bít srdce," svěřil se televizi NBC jeden z přeživších Mattheus Bortolotto.
Štěstí měl i Norton Basson, který v klubu s přáteli slavil 29. narozeniny. On i jeho kamarádi přišli pozdě a našli místo jen u východu. To jim možná zachránilo život. Když se dostali ven, popadli ve vedlejší budově požární sekery a vysekali díru ve zdi klubu. Tou se pak dovnitř dostali hasiči.
Vina zatím padá na provozovatele klubu
Obětí mohlo být mnohem méně. Stačilo, aby vedení klubu Kiss dodržovalo základní zásady protipožární ochrany.
Hasicí přístroje podle svědků nefungovaly a v přeplněném klubu byl jediný průchozí východ, který zároveň sloužil jako vstup.
Záchranáři ani hasiči se tedy dlouho nemohli dostat dovnitř. Fatální chyby se dopustila také ochranka, jež prchající hosty zpočátku odmítala pustit ven. V brazilských klubech je totiž zvykem platit celou útratu až při odchodu.
"Někteří členové ochranky si mysleli, že se v klubu strhla hromadná bitka, a zavřeli dveře, aby jim hosté neodcházeli bez placení," potvrdil CNN brazilský reportér Glauber Fernandes. Podle místní televize Globo TV navíc majitelům v srpnu vypršela licence.
Podle posledních informací zůstává v nemocnici 120 lidí, 79 z nich je v kritickém stavu. V době vypuknutí požáru byl v klubu s kapacitou tisíc návštěvníků asi dvojnásobek lidí.