V USA se poprvé objevila superodolná bakterie. Nezabírají na ni žádná antibiotika

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 5. 2016 10:37
Noční můra lékařů po celém světě se ve Spojených státech stala skutečností. V těle nemocné ženy se objevila bakterie způsobující infekci, kterou nelze vyléčit žádným z dostupných druhů antibiotik. Není jasné, jak se žena nakazila, ale během posledních pěti měsíců nevycestovala ze země. Tým odborníků nyní její případ vyšetřuje a snaží se zabránit dalšímu šíření infekce, která by podle odhadů mohla způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených.
Bakterie Escherichia coli.
Bakterie Escherichia coli. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Nejodolnější typ bakterie, kterou nedokáže porazit žádný druh dosud známých antibiotik, objevili američtí lékaři v těle ženy z Pensylvánie.

Jedná se o první takový nález na území Spojených států, uvedla s odkazem na zprávu amerického ministerstva obrany televizní stanice CNN.

Devětačtyřicetiletá žena přišla se zdravotními potížemi na lékařskou kliniku, kde jí odebrali vzorky moči.

A v ní lékaři Národního vojenského zdravotního střediska objevili vzácný druh infekce Escherichia coli (E.coli), který dokáže vzdorovat všem druhům antibiotik. A to i těm, které lékaři někdy předepisují jako poslední možnost, když všechny ostatní selžou.

Jak se žena nakazila, není zatím z dostupných informací zřejmé. Vzhledem k tomu, že během posledních pěti měsíců nevycestovala za hranice, to ale muselo být ve Spojených státech.

Případem se zabývá Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a pensylvánské ministerstvo zdravotnictví. Snaží se kontaktovat každého, kdo přišel se ženou do styku, aby se zabránilo případnému šíření infekce.

Tato superrezistentní bakterie není nic zcela nového. Objevila se již v Evropě, Kanadě a v Číně a představuje pro lékaře doslova noční můru. Polemizuje se, že taková infekce může způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených pacientů.

Bakterie odolné vůči antibiotikům představují podle Světové zdravotnické organizaci (WHO) jednou z vůbec největších zdravotních hrozeb v současnosti. Kvůli neopatrnému nadužívání antibiotik můžeme v budoucnu přitom očekávat jejich stále častější výskyt.

Výzkum amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hovoří o tom, že každý rok se v USA nakazí až dva miliony lidí infekcí, na kterou většina běžných antibiotik nestačí. Minimálně 23 000 z nich nemoci podlehne.

Nový výzkum odhalil, že vousy obsahují mikroby, které dokáží zabíjet bakterie. Tudíž by mohly být potenciálně využity k vyvinutí nových antibiotik. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy