Summit ve znamení strachu z mutace. Hranice se však musí otevřít, shodly se země EU

ČTK ČTK
24. 6. 2021 21:35
Uvolňování koronavirových omezení a otevírání hranic by v zemích Evropské unie mělo probíhat opatrně, zvláště s ohledem na nakažlivější mutace viru. Shodli se na tom prezidenti a premiéři unijních států, kteří zároveň vyzvali k pokračování současného tempa očkování. Potvrdili také závazek, že EU poskytne vakcíny proti covidu-19 chudším zemím, které jsou s očkováním výrazně pozadu.
Foto: Reuters

S počínajícím létem a zlepšeným vývojem nákazy řada zemí po mnoha měsících rychle ruší společenské i cestovní restrikce. Především jihoevropské státy závislé na turistickém ruchu usilují o co nejmírnější pravidla, v čemž mají od příštího týdne pomoci covidové cestovní certifikáty.

Zejména německá kancléřka Angela Merkelová přitom na summitu nabádala k opatrnosti a koordinovanému přístupu ve snaze zabránit šíření nakažlivější varianty delta v unijních zemích.

Vůdci členských států v části závěrů summitu k této problematice zdůraznili, že se EU má vrátit k plnému otevření hranic teprve tehdy, "až to zdravotní situace dovolí". Takzvané covidové pasy budou sice všechny státy sedmadvacítky akceptovat od příštího čtvrtka povinně, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení, například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Summit také potvrdil závazek solidarity s mimounijními zeměmi. Těm evropský blok již dříve přislíbil do konce roku poskytnout 100 milionů dávek vakcín; dnes lídři o konkrétních číslech nejednali. Zopakovali ale výzvu pro ostatní vyspělé státy, aby "aktivně přispěly ke snahám o zvýšení celosvětové nabídky vakcín proti covidu-19", ale i surovin k jejich výrobě či léků.

Podobné výzvy EU směřuje zvláště ke Spojeným státům a Británii, které na rozdíl od evropského bloku donedávna odmítaly vyvážet proticovidové očkovací preparáty vyrobené na svém území.

 

Právě se děje

Další zprávy