* Summit o udržitelném rozvoji přijme kompromisní, ale vágní deklaraci. * Většinu závěrů z prvního summitu v roce 1992 se naplnit nepodařilo. * Představitelé nejvlivnějších zemí v Riu chybějí, nepřijel ani Václav Klaus.
Rio de Janeiro - Šestaosmdesát hlav států či předsedů vlád a téměř padesát tisíc účastníků se sjelo do Ria na třídenní konferenci OSN o udržitelném rozvoji.
Konference navázala na první setkání tak velkého počtu lidí před dvaceti lety, které se konalo také v Riu a stanovilo cíle, které by lidstvo mělo splnit, aby planeta byla v "použitelném" stavu zachována pro příští generace.
V roce 1992 se původní summit v Riu těšil velké pozornosti po celém světě jako první konference svého druhu. Po dvaceti letech je ovšem jeho pokračování na okraji zájmu a mezi státníky, kteří do Brazílie dorazili, chybí například Barack Obama, Vladimir Putin, David Cameron nebo Angela Merkelová.
Přítomnost Václava Klause, který si od podobných summitů a iniciativ udržuje velký odstup, by v Riu ani nikdo neočekával.
Vyjednávači po několika dnech snahy vytvořili závěrečnou deklaraci, kterou však ekologičtí aktivisté kritizují jako vágní a víceméně zbytečnou.
V textu se sice píše o potřebě zajistit trvale udržitelný rozvoj a rozvíjet obnovitelné zdroje energie, ale není tam nic o tom, jak toho dosáhnout.
Známý ekonom Jeffrey Sachs se domnívá, že druhý summit v Riu se nekoná ve "správné době", protože Evropa, která stála dříve v čele snah o udržitelný rozvoj, má nyní ekonomické problémy, a tedy i jiné starosti.
Snaha o udržitelný rozvoj souvisí s nárůstem populace na planetě. V polovině století už bude na Zemi žít devět miliard lidí. Přitom řada vědců soudí, že lidstvo spotřebovávané zdroje "nestíhá" nahrazovat a obnovovat.
"Prohlášení nemá cenu papíru, na kterém je napsané," prohlásil šéf Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Franko Petri.
Deklarace nedává žádný časový harmonogram a víceméně jen opakuje předchozí teze z roku 1992 a vyzývá k jejich důslednějšímu plnění.
Cíle, které stanovil summit v roce 1992, se plnit nedaří, což přiznal v Riu i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Účastníci tehdy vyzvali k lepšímu hospodaření s vodními zdroji, k rozvoji systémů hromadné dopravy kvůli emisím z automobilů nebo k hledání alternativních zdrojů energie namísto využívání fosilních paliv.
Mimochodem, před dvaceti lety trvala konference dvanáct dní, letos jen tři.
"Dohoda je dobrá věc, ale globální dohody samy o sobě nic nevyřeší. Řešením je pouze osvícené, uvědomělé jednání států, firem i jednotlivců. V jejich vlastním zájmu," řekl k tomu agentuře Reuters Peter Selingman z americké organizace na ochranu životního prostředí Conservation International.
Brazílie pojala summit spíše jako vlastní propagaci a přípravu na velké sportovní události, které bude v následujících letech hostit. Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a Olympijské hry o dva roky později.
Například známou sochu Krista Spasitele, která stojí v kopcích nad Riem, nasvítilo vedení města zeleně.