Summit v Kodani prý zhatili "velikáni" jako Obama

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2010 17:19
Zítra začne summit v Bonnu a chyby z Kodaně by se podle OSN neměly opakovat
Foto: Reuters

Bonn - Delegace ze 190 zemí celého světa se sjela do německého Bonnu, kde zítra začne první konference o klimatických změnách od neúspěšného prosincového summitu v dánské Kodani.

Ekologické organizace tlačí na světové politiky, aby už konečně schválili deklaraci, která nahradí Kjótský protokol.

Šéf OSN pro problematiku klimatu Yvo de Boer den před zahájením summitu rozeslal otevřený dopis, v němž se pokusil vyjmenovat chyby, které se staly v Kodani a varoval před jejich opakováním. 

Do Kodaně v prosinci dorazilo na 130 nejmocnějších lidí planety. Očekávalo se od nich, že se domluví na nové strategii pro snížení celosvětové emise skleníkových plynů, ochraně zalesněných ploch a dají dohromady mechanismus, jež zajistí distribuci miliard dolarů na ekologické projekty do chudých zemí.

Nic takového se ale nestalo. Materiál, který by měl nahradit Kjótský protokol v Kodani nevznikl a výsledek summitu tak byl prakticky nulový. Podle Yva De Boereho byla chyba právě v nejmocnějších, kteří jednání paralyzovali, když do Kodaně přijeli s úmyslem kompromis spíš nepodpořit.

Mocní měli jasno předem

Tím, že byli světoví lídři jednáním přítomni už od začátku summitu se podle šéfa OSN pro klimatické otázky Yva de Boereho jednání zablokovala a účastníci kongresu nebyli schopní dosáhnout kompromisu.

Dánové prý navíc pochybili, kde se jako pořadatelé postavili za Spojené státy a další západní mocnosti, které vystupovaly proti zájmům rozvojových zemí. Další chyby se Dánové podle Boereho dopustili, když ještě před zahájeném kongresu zveřejnili návrh dokumentu, který zvýhodňoval bohaté země.

"Pozvání hlav států se zdálo jako dobrý nápad, ale ukázal se pravý opak. Jejich brzký přílet nepůsobil jako katalyzátor jednání, jak se doufalo. Jednání bylo kvůli jejich přítomnosti naopak paralyzováno," píše De Bore v dopisu, ze které cituje server The Guardian.

Experti se domluví lépe

Od zítřka tedy budou v Bonnu o nových světových pravidlech pro ochranu klimatu jednat "apolitické" delegace složené z odborníků, což by mělo být podle klimatické šéfa efektivnější.

Emise oxidu uhličitého - ilustrační foto
Emise oxidu uhličitého - ilustrační foto | Foto: Reuters
  

Na druhou stranu nevládní organizace už varovali, že vyspělé země přijely do Bonnu s plánem prosadit, že peníze investované do ekologických projektů v rozvojových zemích nebudou poskytnuty formou grantu, ale půjčky, což by se opět mohlo stát kamenem úrazu.  

"Bude-li pokračovat snaha bohatých států slíbenou částku sto miliard dolarů ročně na ekologické projekty vyspělým zemím poskytnout  formou půjčky, hrozí, že jednání opět krachnou. V době, kdy chudé státy přijímají drastická úsporná opatření, aby snížily své zadlužení, po nich nemůžeme chtít, aby si půjčovali na nápravu něčeho, co nezpůsobili, vysvětluje Antonio Hill ze sdružení neziskových organizací Oxfam.

"Je to jako kdybychom sousedovi rozmlátili auto kladivem a pak mu nabídli půjčku na opravu." dodal ještě Hill.

Příprava na summit v Mexiku

Nadcházející summit v Německu bude v podstatě jen přípravou na velký summit v mexickém Cancúnu, který se uskuteční ještě letos. Právě v Mexiku by mohla být podepsána definitivní dohoda, jež nahradí Kjótský protokol.

 

Právě se děje

Další zprávy