Za 300 let prý bude na Zemi horko, které lidé nesnesou

Tvrdí to skupina australských profesorů, která se zabývá dlouhodobějšími důsledky změn
Emise CO2 - ilustrační foto
Emise CO2 - ilustrační foto | Foto: Reuters

Sydney - Skupina australských vědců z University v New South Wales vstoupila razantně do diskuse o tom, jak je to s globálním oteplováním a nakolik je pro člověka nebezpečné.

Staví se na stranu těch, kteří se budoucnosti obávají. A to budoucnosti vzdálenější.

Kolem roku 2300, tedy za tři stovky let, se prý teplota na Zemi zvýší v průměru o jedenáct až dvanáct stupňů oproti současnosti, takže v mnoha částech planety už život pro lidi bude těžko snesitelný.

"Je nepravděpodobné, že bychom tohoto stavu dosáhli ještě v tomto století. Ale pokračující spalování fosilních paliv nepochybně takovou situaci přinese, patrně kolem roku 2300," cituje agentura AFP profesora Stevena Sherwooda.

Podle vědeckého týmu se experti zatím málo zaměřují na dlouhodobější důsledky globálního oteplování.

"Lidé nemohou zastavit změny klimatu v nejbližších dvaceti letech, během této doby to nebude vidět. Ale v dlouhodobějším horizontu se už taková snaha projeví," tvrdí australský profesor.

Stoupající teplota v kombinaci s vlhkostí vzduchu podle Australanů může učinit neobyvatelnou až polovinu zeměkoule, pokud se trend nezmění

Loňská klimatická konference v Kodani, která měla problém řešit,  neskončila dohodou všech zemí o závazném snížení emisí skleníkových plynů. Čínská vláda nedávno oznámila, že dohoda je stále v nedohlednu a státy by si měly stanovit realističtější cíle, než jak tomu bylo v prosinci v dánské metropoli.

Čína patří spolu s USA k největším "producentům" emisí na světě.

Dalším pokusem o dosažení celoplanetární dohody bude na konci tohoto schůzka představitelů 194 zemí v mexickém Cancúnu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy