Za 300 let prý bude na Zemi horko, které lidé nesnesou

Tvrdí to skupina australských profesorů, která se zabývá dlouhodobějšími důsledky změn
Emise CO2 - ilustrační foto
Emise CO2 - ilustrační foto | Foto: Reuters

Sydney - Skupina australských vědců z University v New South Wales vstoupila razantně do diskuse o tom, jak je to s globálním oteplováním a nakolik je pro člověka nebezpečné.

Staví se na stranu těch, kteří se budoucnosti obávají. A to budoucnosti vzdálenější.

Kolem roku 2300, tedy za tři stovky let, se prý teplota na Zemi zvýší v průměru o jedenáct až dvanáct stupňů oproti současnosti, takže v mnoha částech planety už život pro lidi bude těžko snesitelný.

"Je nepravděpodobné, že bychom tohoto stavu dosáhli ještě v tomto století. Ale pokračující spalování fosilních paliv nepochybně takovou situaci přinese, patrně kolem roku 2300," cituje agentura AFP profesora Stevena Sherwooda.

Podle vědeckého týmu se experti zatím málo zaměřují na dlouhodobější důsledky globálního oteplování.

"Lidé nemohou zastavit změny klimatu v nejbližších dvaceti letech, během této doby to nebude vidět. Ale v dlouhodobějším horizontu se už taková snaha projeví," tvrdí australský profesor.

Stoupající teplota v kombinaci s vlhkostí vzduchu podle Australanů může učinit neobyvatelnou až polovinu zeměkoule, pokud se trend nezmění

Loňská klimatická konference v Kodani, která měla problém řešit,  neskončila dohodou všech zemí o závazném snížení emisí skleníkových plynů. Čínská vláda nedávno oznámila, že dohoda je stále v nedohlednu a státy by si měly stanovit realističtější cíle, než jak tomu bylo v prosinci v dánské metropoli.

Čína patří spolu s USA k největším "producentům" emisí na světě.

Dalším pokusem o dosažení celoplanetární dohody bude na konci tohoto schůzka představitelů 194 zemí v mexickém Cancúnu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy