Bukurešť - Největší budova v Evropě a druhá největší na světě po Pentagonu. To je bukurešťský Palác lidu, kde začne ve středu summit Severoatlantické aliance.
Summit, který je pokládán za důležitý a také historický. Sejde se na něm dosud největší počet politiků v dějinách NATO, pozván je i ruský prezidenta Vladimir Putin. Pro amerického prezidenta George Bushe to bude poslední summit aliance.
Radar, Afghánistán a rozšíření
Rozhodovat se bude v rumunské metropoli o radaru a celém systému protiraketové obrany, o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu a také o rozšíření aliance o balkánské trio Chorvatsko, Albánie, Makedonie.
To vše uvnitř obrovského paláce, který nechal vystavět bývalý komunistický vůdce Nicolae Ceaušesku. Patrně by neuvěřil, že se v něm jednou sejdou zástupci zemí, které kdysi patřily do tábora jeho nepřátel.
Není to poprvé, kdy se zástupci NATO sejdou k jednání v architektonickém památníku komunistické éry. Premiéru v tomto směru obstarala Praha, kde summit hostil někdejší "pakul" neboli Palác kultury.
Palác lidu, jak monstrózní dílo nazval sám Ceaušesku, je ale přece jen výjimečný. Spolykal neuvěřitelné množství mramoru, drahého dřeva a vůbec stavebního materiálu. Padla mu za oběť část architektonicky cenné staré Bukurešti, o bydlení přišlo na 40.000 lidí.
Inspirace Severní Koreou
Megapalác se výrazně zasloužil o to, že se Bukurešti začalo říkat Moskva Balkánu, namísto dřívějšího označení Paříž východu (někteří historici ale tvrdí, že diktátor se při volbě stylu nechal inspirovat hlavně Severní Koreou, kam často jezdil).
Sám diktátor si však pobyt v rozlehlých chodbách a téměř třech tisících místnostech neužil. Interiér ještě nebyl hotov, když diktátora v prosinci 1989 svrhlo povstání. A skončilo jeho popravou.
Rumuni se po revoluci rozhodli budovu nezbourat, ačkoliv ji má dodnes rád málokdo. A když se hledalo místo pro summit NATO, nic vhodnějšího v Bukurešti po ruce neměli.
Město na tři dny zpomalí
Teď se snaží, aby summit ukázal Rumunsko v co nejlepším světle. Opravují se fasády domů v centru města, vysazují se květiny, ulice dostávají nové cedule s názvy.
Bezpečnostní opatření jsou masivní. Z centra města mizí nejen zaparkované automobily, ale i odpadkové koše. Kromě ulic hlídá policie také kanály pod městem. V pohotovosti jsou specialisté na biologické a chemické zbraně.
V části města, která obklopuje Ceaušeskův palác, dokonce úřady plánují od středy zakázat prodej alkoholických nápojů.
Vše skončí v pátek, kdy se delegace šestadvaceti členských zemí aliance a další hosté rozjedou zpět domů.