Záhada ve Středomoří vyřešena, rakety odpálil Izrael

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 3. 9. 2013 15:53
"Balistické objekty" mířící k Sýrii ráno zachytil ruský radar
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

Moskva - Rusko v úterý zvýšilo stupeň pohotovosti. Důvodem je skutečnost, že jeho radary ráno zaznamenaly ve Středozemním moři start dvou balistických "objektů".

Po několika hodinách se záhadu podařilo objasnit. Šlo o neohlášený test izraelského protiraketového systému.

"Trajektorie objektů mířila z centrální části Středozemního moře směrem k východní části středomořského pobřeží," vysvětlil dopoledne mluvčí ruského ministerstva obrany s tím, že šéf resortu Sergej Šojgu o události informoval prezidenta Vladimira Putina.

"Rutinní test"

Objekty zachytila v 8:16 SELČ radarová stanice v černomořském Armaviru, která monitoruje potenciální hrozby z Evropy a Íránu.

Izrael nejprve zvěsti Moskvy zpochybnil a jeho armáda uvedla, že "nemá o odpálení balistických střel zprávy".

Později ovšem ministerstvo obrany informovalo, že v 8:15 SELČ společně s Američany otestovalo svůj protiraketový systém, proto odpálilo rakety Sparrow.

Kreml kritizuje Pentagon

Moskva v posledních dnech několikrát kritizovala Spojené státy, které kvůli konfliktu v Sýrii posílily ve Středomoří svoji vojenskou přítomnost.

Pentagon na dostřel od syrského pobřeží vyslal dvě obojživelné vrtulníkové lodi a pět křižníků. V pondělí navíc upozornil, že do oblasti míří i letadlová loď USS Nimitz.

Právě námořnictvo by mělo hrát hlavní roli v zamýšleném úderu na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Vzhledem k silné syrské protiletecké obraně se očekává použití střel s plochou dráhou letu, které by byly odpalovány právě z lodí.

Ve východní části Středozemního moře operuje i nejméně pět ruských válečných lodí a průzkumné plavidlo Priazovje pro monitorování elektronické komunikace.

 

Právě se děje

Další zprávy