Americká NSA sledovala i prezidenty Brazílie a Mexika

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 9. 2013 7:21
Podle agentury AP to odhalil americký novinář působící v Brazílii Glenn Greenwald.
Americká NSA cíleně sledovala komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové a mexického prezidenta Enriqueho Peňi Nieta.
Americká NSA cíleně sledovala komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové a mexického prezidenta Enriqueho Peňi Nieta. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) cíleně sledovala komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové a mexického prezidenta Enriqueho Peňi Nieta.

Podle agentury AP to odhalil americký novinář působící v Brazílii Glenn Greenwald.

Greenwald v publicistickém pořadu brazilské televize řekl, že informace čerpal z dokumentů z června minulého roku, které mu údajně poskytl bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Dokumenty prý odhalují, že terčem programu globálního sledování internetu a telefonické komunikace NSA se stali i Rousseffová a Peňa Nieto.

Pokud jde o nynějšího mexického prezidenta, byl údajně špehován ještě před zvolením hlavou státu, jako prezidentský kandidát. Dokumenty údajně naznačují, že agenti získali přístup k obsahu jeho komunikace.

Příslušný dokument naopak neobsahuje konkrétní zachycenou komunikaci brazilské prezidentky.

"Ale z různých důvodů je jasné, že její komunikace zachycována byla, a to i s pomocí programu DNI Presenter, což je program, který NSA používá k otvírání a čtení e-mailů a internetových diskusí," sdělil Greenwald AP e-mailem.

Nejspíš nebyli jedinými státníky

Brazilský ministr spravedlnosti Eduardo Cardozo listu O Globo řekl, že "pokud se skutečnosti z reportáže potvrdí, budou považovány za velmi závažné a představovaly by jasné porušení brazilské suverenity".

"Toto se naprosto vymyká požadované míře důvěry, kterou lze očekávat od strategického partnerství, jako je to mezi USA a Brazílií," dodal Cardozo.

Latinskoameričtí lídři pravděpodobně nebyli jedinými státníky, o jejichž komunikaci se NSA zajímala.

Britský list The Guardian v červnu s odvoláním na dokumenty od Snowdena napsal, že NSA při summitu G20 v roce 2009 v Londýně zaměřila svou aktivitu na tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Německý zpravodajský časopis Der Spiegel obdobně informoval o průniku NSA do newyorského sídla OSN v létě 2012 či o špehování Evropské unie. V aktuálním čísle pak Der Spigel píše, že terčem sledování NSA se staly například francouzské zastupitelské úřady v New Yorku a Washingtonu.

Snowden, který tajný americký program sledování internetové a telefonické komunikace milionů lidí v globálním měřítku prozradil, získal dočasný azyl v Rusku. V USA ho federální soud obvinil ze špionáže, za kterou hrozí až 30 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy