Velká debata se v sobotu podle Babiše povede také o spojení čerpání prostředků z fondu s požadavkem respektování principu vlády práva, kvůli kterému hrozí zablokovat dohodu Maďarsko.
Bezprecedentní krizový fond by evropským zemím zasaženým pandemií covidu-19 umožnil získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), z toho dvě třetiny formou přímých plateb. Zatímco Itálie a Španělsko jako zdaleka největší příjemci peněz označují tuto částku za minimální, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko, Švédsko a Finsko trvají na jejím snížení.
"Já musím říct, že s nimi souhlasím, protože ta částka je vysoká," prohlásil dnes před novináři český premiér. Problém podle něho ovšem je, že zmíněné země nenavrhly žádnou konkrétní částku, což pokrok při jednání summitu zdržuje.
Náročné rozhovory dnes podle Babiše čekají lídry i v otázce spojení peněz a evropských hodnot. Maďarský premiér Viktor Orbán před vrcholnou schůzkou pohrozil vetem potřebného jednomyslného schvalování fondu, pokud by některým zemím kvůli problémům s vládou práva hrozilo odstřižení od finančních zdrojů. Komise vede s Maďarskem a Polskem řízení kvůli porušování evropských hodnot a zvláště západní státy nehodlají z požadavku na propojení peněz a hodnot slevit.