Juba (Jižní Súdán) - Súdánské síly zadržely celkem tři cizince včetně jednoho člena jihosúdánské mise OSN a odvezly je do Chartúmu.
Bez dalšího upřesnění to oznámila mluvčí mise Josephine Guerrerová.
Zadrženými jsou údajně jeden Brit, jeden Nor a jeden Jihoafričan. Skupinu doprovázel rovněž občan Jižního Súdánu, kterého Súdánci také zadrželi.
Súdán cizince viní, že vstoupili ilegálně na sporné pohraniční území a pomáhali jihosúdánské armádě. Mluvčí armády upřesnil, že byli zadrženi v pohraniční ropné zóně u Herligu, která je předmětem sporu obou zemí a kterou nedávno získal zpět Súdán po těžkých bojích se silami Jižního Súdánu.
Dodal, že muži byli převezeni do Chartúmu, kde budou vyšetřování.
Jižní Súdán vyjádřil připravenost odsunout své síly z pohraniční oblasti Abyei, o jejíž svrchovanost se Súdánem také bojuje. Podmiňuje to ale tím, že OSN a Africká unie zajistí bezpečnost tamním jihosúdánským obyvatelům.
V ropné oblasti Abyei ve státě Jižní Kurdufán je rozmístěno asi 700 jihosúdánských a 300 súdánských vojáků. Místní obyvatelé se měli 21. ledna vyjádřit v referendu, zda se připojí k Súdánu či nově vytvořenému Jižnímu Súdánu.
Rozpory kolem podmínek zápisu na volební listiny ale plebiscit zmařily a v oblasti vypuklo násilí.
Africká unie a OSN vyzvaly obě strany k okamžitému a bezpodmínečnému stažení ozbrojených sil z oblasti a OSN sem vyslalo asi 4000 modrých přileb z řad etiopských bezpečnostních sil, napětí ovšem dosud nepolevilo. Chartúm dnes zopakoval, že je proti vměšování OSN, že si to súdánské státy musejí vyřešit samy.
Jižní Súdán se od Súdánu odtrhl loni v červenci. Mezi zeměmi však přetrvává napětí, protože se noví sousedé zatím nedokázali dohodnout na rozdělení příjmů z ropy ani na přesném vymezení hranice.
Hrozba vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi nimi vzrostla především v poslední době, kdy se vojenské jednotky obou států opakovaně střetly v hraniční oblasti u ropného pole u města Heglig. Z něj získává skoro polovinu denní produkce ropy Súdán, Jižní Súdán si ho však nárokuje.