Chartúm - Súdánští politici se s vedením částečně autonomní oblasti na jihu země dohodli na termínu konání referenda o nezávislosti. To bylo hlavním tématem jednání mezi současným prezidentem Omarem al-Bašírem a jihosúdánskou opoziční stranou SPLM.
Kvůli požadavku referenda a reformy volebního hlasování se v nedávných dnech střetli v Chartúmu státní policisté s protestujícími, kteří tak chtěli demonstrací podpořit jihosúdánskou opozici.
Možnost referenda o nezávislosti a reforma volebního systému přitom byly podmínkou podepsání mírové smlouvy v roce 2005 mezi severem a jihem země, která ukončila dvaadvacet let trvající občanskou válku.
Súdánské úřady ale dnes oznámily, že se dohodly nejen na termínu konání referenda, ale i na poměru hlasů a volební účasti potřebné k tomu, aby výsledky referenda byly platné.
"S podepsáním této dohody oznamujeme, že krize mezi dvěma partnery končí," prohlásil na tiskové konferenci v Chartúmu generální tajemník opoziční strany SPLM Pagan Amum, kterého během nedávného incidentu zadržela policie ve snaze zabránit konání demonstrace.
Všechny detaily ohledně konání referenda, které je naplánované na rok 2011, ale ještě nebyly zveřejněny, protože obě strany je musí nejdříve probrat v rámci stranického kolegia.
Jak ale řekl pro BBC jeden z vedoucích politiků opoziční SPLM, pro vyhlášení nezávislosti by bylo zapotřebí více než padesát procent hlasů. Bližší informace o podmínkách referenda podle něj ale budou brzy zveřejněny.
Dohoda mezi oběma stranami by tak, zdá se, mohla zklidnit napětí mezi jihem a severem Súdánu. Podle BBC je ale mír v zemi zatím stále nejistý.