Oslo - Představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij osobně v norském Oslu přednesla děkovnou řeč za udělení Nobelovy ceny za mír, a to po dlouhých jedenadvaceti letech.
Na prestižní ocenění ji počátkem 90. let navrhl tehdejší československý prezident Václav Havel. Kvůli věznění se ale Su Ťij ceremonie nemohla zúčastnit.
"V dobách mého domácího věznění mi připadalo, že už nejsem součástí skutečného světa. Udělení Nobelovy ceny za mír ze mě zase udělalo skutečnou osobu," zavzpomínala v sobotu.
"A co je důležitějšího, Nobelova cena přitáhla pozornost světa k boji za lidská práva a demokracii v Barmě."
Stále máme vězně svědomí
Politička upozornila na to, že i když Barma od loňska není v rukou vojenské junty a civilní vláda provádí reformy, odpykávají si v tamních věznicích tresty dál i političtí vězni.
A všichni "vězni svědomí" podle ní musejí být propuštěni, jinak Barma nebude moci být nikdy označena za demokratickou zemi.
Su Ťij je v Evropě poprvé po 24 letech. Její první zastávkou byla Ženeva, kde se zúčastnila konference Mezinárodní organizace práce. Historické evropské turné zavede vůdkyni barmské opozice i do Velké Británie, kde studovala a provdala se, do Irska a do Francie.
Evropu opustila Su Ťij v dubnu 1988, kdy přicestovala z Británie do vlasti, aby se postarala o nemocnou matku. V následujícím roce se v Barmě moci chopila vojenská junta a Su Ťij pak strávila dohromady 15 let v domácím vězení.
Na svobodě je od roku 2010 a teprve nedávno jí byl vystaven cestovní pas. Se svou Národní ligou pro demokracii (NLD) se Su Ťij loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb, které vyhrála.