Rangún (Od našeho zpravodaje) – Volební komise sčítají ručně lístky, které miliony Barmánců odevzdaly v neděli v historických parlamentních volbách. Prvních za účasti opozice po pětadvaceti letech a prvních opravdu svobodných po pětapadesáti letech.
Oficiální výsledky budou známy až během týdne, podle těch předběžných ale jasně vyhrála Národní liga pro demokracii (NLD) nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
V hustě osídlených oblastech Liga získala přes 90 procent hlasů.
Podle prvních výsledků - zveřejněných zatím jen mluvčím NLD - získala liga více než 70 procent parlamentních křesel, což by jí stačilo k sestavení vlády.
Volební komise zatím oznámila pouze to, že Národní liga pro demokracii vyhrála v 15 ze 16 doposud sečtených volebních obvodů. Jde o obvody z největšího města země Rangúnu.
Čtvrtina křesel pro armádu
Vládní strana už uznala porážku. "Prohráli jsme a musíme zjistit proč. Výsledek ale bez výhrad přijímáme, i když konečný výsledek ještě přesně neznáme," řekl Tchei U ze Strany svazové soudržnosti a rozvoje (USDP).
V některých částech Rangúnu měla NLD nad USDP převahu v poměru osm ku jedné. USDP je strana, které reprezentuje hlavně generály, podnikatele a vůbec lidi, kteří profitovali z vojenského režimu, který zemi ovládal v letech 1962 až 2011.
V oblastech, kde žijí etnické menšiny, získaly velkou podporu i místní strany.
Sedmdesátiletá Su Ťij, která strávila patnáct let v domácím vězení, bude mít ale i přes vítězství omezené možnosti vládnout.
Podle ústavy se nesmí stát prezidentkou, protože úřad hlavy státu nesmí zastávat osoba, jejíž manžel či děti mají občanství jiné země. Synové Su Ťij jsou Britové.
Čtvrtinu křesel v parlamentu si ponechá armáda a stejně tak kontrolu nad ministerstvy armády a obrany. Premiérskou funkci Barma nemá, prezident je zároveň předsedou vlády.
Reportáže Aktuálně.cz z Barmy
Poprvé po 25 letech jdou Barmánci k pluralitním volbám, kterých se účastní skutečná opozice. Reportér Aktuálně.cz Martin Novák je u toho. Popisuje poměry v zemi, o níž toho svět stále ještě moc neví.
Nejdelší občanská válka skončila, uprchlíci se zatím nevracejí. Živě ze země Karenů.
Věznice Insein je připomínka temných časů. Teď snad skončí, doufají ti, co mučení přežili.
Su Ťij pomohl před volbami odkaz otce. Generála z dob bojů za barmskou nezávislost.
Dlouhé fronty, účast kolem 80 procent
Někteří Barmánci pochybují o tom, že i přes přítomnost mezinárodních pozorovatelů nebude sčítání zmanipulované ve prospěch vládní strany.
"Přišel jsem volit Su Ťij. Vím, že jí budou bránit ve všem, co bude chtít udělat, ale bude to těžší, když bude mít hodně velkou podporu," řekl Aktuálně.cz mladý Barmánec ve frontě v Rangúnu nedaleko posvátného místa buddhistů, zlaté Šventigoumské pagody.
Fronty byly dlouhé už od nedělního rána. Lidé přicházeli ještě za tmy několik hodin před otevřením volebních místností a někteří si nesli i stoličky, aby se posadili.
Účast je odhadována na osmdesát procent.
Ještě před začátkem hlasování slíbil náčelník generálního štábu armády Ming Aun Hlaing, že nebude mít problém výsledky uznat, ať budou jakékoliv.
Při posledních volbách v roce 1990 Národní liga pro demokracii vyhrála s téměř šedesáti procenty odevzdaných hlasů, ale armáda to odmítla, Su Ťij nařídila domácí vězení a zostřila represe proti opozici.
Cesta byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.