Praha – Je jich málo, ale závisí na nich mnoho.
Skupina amerických voličů, kteří se rozhodnou až na poslední chvíli, může v úterý určit, kdo se stane pětačtyřicátým prezidentem Spojených států.
Jejich preference neznáme, ale jedno víme už teď, čtyřicet osm hodin před uzavřením posledních volebních místností. Nepůjde o jasné volby, jak to zpočátku po vítězství Donalda Trumpa v republikánských primárkách vypadalo.
V průzkumech v posledních dnech Trump Hillary Clintonovou dotahuje.
Přesná čísla týkající se počtu nerozhodnutých voličů nikdo nemá. Podle zjištění listu Huffington Post ale ještě v pátek každý dvacátý Američan, který se k volbám chystá, nevěděl, jak bude hlasovat.
Klasické rozdělení voličů se bortí
Tradičně platilo, že v USA byly velké skupiny apriorních republikánů a stejně přesvědčených demokratů. O tom, na čí stranu se přikloní vítězství, rozhodovala velmi tenká vrstva obyvatel, kteří nejsou názorově tak svázaní s jednou či druhou stranou.
Daniel Prokop z agentury pro výzkum veřejného mínění Median se minulý týden vrátil z USA. Aktuálně.cz řekl, že výsledek letošních voleb se těžko předvídá, protože kandidáti jsou odlišní než v minulosti a úplně neplatí ono rozdělení na tři skupiny: přesvědčení republikáni, přesvědčení demokraté a mezi nimi malé procento nerozhodnutých.
"Ojedinělost je v tom, že spolu soupeří kandidáti s nejmenší 'favorability rating', tedy oblibou, v historii. Jejich volební podpora tak podle výzkumů hodně kolísá. Není běžné, aby se během půl roku podpora kandidátů třikrát přelila mezi remízou a rozdílem osmi až deseti procent. To ukazuje, že průzkumy mohou letos předvídat méně," říká Prokop.
Podle něj se ale dosud nikdy v moderní historii nestalo, aby vyhrál ten kandidát, který v průzkumech těsně před volbami ztrácel. V posledních dnech má stále mírně navrch Hillary Clintonová.
Jenže – tyto volby zkrátka nejsou jako ty předešlé.
Do poslední chvíle nerozhodnutí voliči někdy dávají nakonec přednost statu quo. To by v úterý pomohlo Clintonové.
Nižší volební účast poškodí Clintonovou
Jestliže však píšeme o Američanech, kteří se k volbám chystají, neznamená to, že tam také všichni nakonec půjdou. Nižší volební účast podle agentury YouGov naopak Clintonovou poškodí.
Například v tom, že přijde méně černošských voličů než při kandidatuře Baracka Obamy v letech 2008 a 2012. Hillary potřebuje do hlasovacích místností také dostat co nejvíce Hispánců a žen s vyšším vzděláním. Tedy zástupce skupin, které jsou v drtivé většině proti Trumpovi.
Tomu odpovídá i kampaň. Je to Clintonová, kdo burcuje, ať lidé přijdou.
V Nevadě a na Floridě to podle prvních zjištění týkajících se účasti v předčasném hlasování vypadá pro Clintonovou dobře. Má v obou klíčových státech náskok. Možnosti odvolit dříve využilo více Hispánců, více než v minulosti.
"Vypadá to na relativně vysokou účast hispánských voličů. Některé analýzy naznačují, že mohou být ve výzkumech podceněni. A čím více hispánských voličů, tím lépe pro Hillary. Proto já nakonec spíše celkově den předvolbami věřím jí," říká Daniel Prokop.
Server Politico a agentura Morning Consult zkoumaly paralelním průzkumem online a telefonem, nakolik je opodstatněný předpoklad, že někteří voliči se stydí za volbu Trumpa a nemluví o tom.
Což by mohlo znamenat jeho výhru navzdory prognózám. Autoři průzkumu ale došli k závěru, že tomu tak nebude.
"Stydliví voliči Trumpa existují, ale není jich tolik, aby volby rozhodli,“ píše Cameron Easley na webové stránce Morning Consult.