Trump dotahuje a chystá drama. Jeho nadějí je Brexit, před kterým průzkumy selhaly

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 11. 2016 18:19
"Obvykle v amerických volbách vítězí favorit. Ten, kdo krátce před volbami vede v průzkumech. Ještě se nestalo, aby toto někdo zásadním způsobem zvrátil," vysvětlil Aktuálně.cz sociolog Daniel Prokop z agentury pro výzkum veřejného mínění MEDIAN.
Donalrd Trump.
Donalrd Trump. | Foto: Reuters

WashingtonDonald Trump podle téměř všech relevantních průzkumů za týden prohraje prezidentské volby. Ale zbývá mu ještě jedna naděje – Brexit.

Tedy že skutečný výsledek bude jiný než předpověď. Tak jak to dopadlo v červnovém referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii.

Varování kolují i po sociálních sítích, a to právě ve stylu "Počkejte s vyhlašováním vítězů, víte, jak to dopadlo s Brexitem".

Sám Trump se několikrát zmínil o tom, že průzkumy nejsou přesné a Británie toho je jasným důkazem.

Podobný program, jiné prostředí

Kampaň republikánského kandidáta akcentuje program, který má s britskými odpůrci Evropské unie některé společné body. Slibuje omezení imigrace, kritizuje takzvané politické elity a oslovuje tu část populace, která se ctí být znevýhodněna trendem globalizace.

Koneckonců bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage podpořil právě realitního magnáta (další zastánce Brexitu a současný ministr zahraničí Boris Johnson nikoliv).

Prezidentské volby v USA a hlasování o setrvání v EU na druhé straně Atlantiku se ovšem v mnohém liší.

Americké výzkumné agentury se dlouhodobě shodují v tom, že Hillary Clintonová má náskok, byť se po zveřejnění informace o vyšetřování jejích e-mailů rozdíl mezi oběma kandidáty tenčí. Středeční průzkumy tento trend potvrdily, vítězství demokratické kandidátky je však nadále pravděpodobnější variantou.

"V amerických volbách obvykle vítězí favorit, tedy ten, kdo krátce před volbami vede v průzkumech. Ještě se nestalo, aby toto někdo zásadním způsobem zvrátil," řekl Aktuálně.cz sociolog Daniel Prokop z české agentury pro výzkum veřejného mínění MEDIAN.

Pokud by tedy zvítězil Trump, šlo by o kolosální selhání hlavních výzkumných center ve Spojených státech."Průzkumů ve Spojených státech je podstatně více, a jelikož jsou prezidentské volby každé čtyři roky, je hlasování lépe předvídatelné. Například 90 procent lidí, kteří před čtyřmi lety volili Baracka Obamu nebo Mitta Romneyho, bude nyní hlasovat stejně. Brexit byla mimořádná záležitost, a protože podpora vystoupení či setrvání šla napříč stranami, dal se výsledek hůře předvídat," vysvětlil Prokop.

Britské přešlapy

Zatímco americké agentury se v minulosti žádného velkého přehmatu nedopustily, ty britské jsou v posledních letech opakované kritizovány za nepřesnosti.

Tak například ještě před Brexitem špatně předpověděly výsledek parlamentních voleb. A zatímco se podle nich loni v květnu čekal vyrovnaný boj, nakonec hlasování skončilo jasným vítězstvím konzervativců. Podobné to bylo v roce 2014 s referendem o skotské nezávislosti. I to vypadalo vyrovnaně, ale nakonec jednoznačně zvítězili odpůrci samostatnosti.

Ve specifickém americkém volebním systému musí vítěz získat dostatek volitelů v jednotlivých státech, přesně 270. Nesčítají se dohromady hlasy z celé země, jako je tomu všude jinde.

V mnoha klíčových amerických státech Donald Trump ztrácí, i když v Ohiu nebo na Floridě zřejmě bude hlasování vyrovnané.

A ještě jedna důležitá věc: dvaadvacet milionů Američanů dosud využilo možnost hlasovat v předstihu a podle médií zatím mají navrch stoupenci Demokratické strany. Během úterý ale nové průzkumy signalizovaly, že Trump dotahuje.

"Tyto volby jsou ojedinělé v tom, že spolu soupeří kandidáti s nejmenší ´favorability rating´, tedy oblibou, v historii. Jejich volební podpora tak podle výzkumů hodně kolísá. Není běžné, aby se během půl roku podpora kandidátů třikrát přelila mezi remízou a rozdílem osmi až deset procent. To ukazuje, že výzkumy mohou letos předvídat výsledek hůře než v minulosti," upozornil Daniel Prokop.

Tyto volby jsou značně nestandardní, posunuly se hranice, které jsme v amerických volbách znali, říká politolog Miloš Gregor. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy