Ředitel FBI je pod palbou. Agentura o nových e-mailech Clintonové věděla týdny

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2016 22:46
Vedení FBI vědělo o dalších soukromých e-mailech Hilary Clintonové již od začátku října. Vyšetřování celé kauzy stále probíhá. Clintonová postup agentury označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý".
Hilary Clintonová.
Hilary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington – O dalších e-mailech, které byly odeslány ze soukromého účtu Hillary Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí, vědí agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) už několik týdnů.

S odvoláním na své zdroje přímo z agentury to napsaly list The Washington Post (WP) a agentura AP.

Ředitel FBI James Comey o záměru prozkoumat nově objevené e-maily informoval Kongres až tento pátek, tedy necelé dva týdny před volbami, byť agentura o nich ví už od začátku října.

Korespondence se údajně našla v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, bývalého kongresmana a manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.

Ředitel FBI pod palbou

Šéf vyšetřovatelů Comey odmítá jakoukoliv manipulaci. Tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o všem zpravil Kongres. Podle Washington Post není vyloučeno, že mu o nich podřízení řekli až se zpožděním.

Comey v pátek Kongres informoval i přes to, že jeho nadřízená – ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová – byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Sama Clintonová postup v sobotu označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý" a Comeyho vyzvala, aby bezodkladně zveřejnil "celá a kompletní fakta". Stále totiž není jasné, o kolik e-mailů jde a co vlastně obsahují.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.

FBI v červenci konstatovala, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila.

Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho. Dlouho byl registrovaným členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.

Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na jeho demokratickou sokyni.

Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé, a pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.

Letošní volba prezidenta USA bude mít historický význam. Zřejmě budeme svědky významných voličských přesunů, předpovídá Pavel Tomášek z Aktuálně.cz. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy