Stuttgart bourá nádraží, odpůrce odstranila vodní děla

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2010 13:12
V noci město pokácelo za pískotu a křiku demonstrujících první stromy v přilehlém parku.
Záběry ze Stuttgartu
Záběry ze Stuttgartu | Foto: Reuters

* Doplnili jsme vyjádření německé kancléřky

Stuttgart - Plánovanou výstavbu nového železničního uzlu ve Stuttgartu provázejí již několik týdnů protesty. Ty vyvrcholily ve čtvrtek večer, když v parku u starého nádraží začaly přípravy na kácení stromů. 

Odpůrcům vadí zejména vysoké náklady na nový projekt a plánovaná demolice původního nádraží.

Čtvrteční demonstrace si vyžádala 400 lehkých zranění. Policie proti davu zasáhla slzným plynem, pepřovým sprejem a vodními děly. V noci na pátek padly k zemi první ze tří set stromů. Motorové pily se rozezněly přesně v jednu hodinu po půlnoci. V Bádensku-Württembersku totiž platí zákaz kácení stromů každoročně do 1. října. 

Ještě vpodvečer se několik aktivistů ke stromům připoutalo řetězy. Samotné noční kácení pak doprovázel pískot a křik protestujících.

"Projekt železničního uzlu je smysluplný a má na něm zájem více zemí. Uzel totiž spojí Paříž, Štrasburk, Mnichov a Vídeň, napojí se i Bratislava a Budapešť," hájila projekt ve svém pátečním prohlášení německá kancléřka Angela Merkelová. Zároveň odsoudila násilí, k němuž během protestů došlo: "Měli bychom se vždy pokusit, aby podobné demonstrace probíhaly pokojně."

Už ve čtvrtek dopoledne v parku demonstrovala asi tisícovka místních školáků. Někteří z nich obsadili policejní automobil s uzavíracími zábranami. I proti této demonstraci nasadila policie slzný plyn, připravena byla i vodní děla. Asi padesát účastníků studentské demonstrace muselo být následně ošetřeno.

Příprava na kácení stromů
Příprava na kácení stromů | Foto: Reuters
 

Jak píše ČTK, zprávy o zásahu proti mládeži se rychle rozkřikly a do parku zamířilo mnoho rozlícených aktivistů. To odstartovalo údajně jednu z největších policejních akcí v dějinách Bádenska-Württemberska. Mezi zhruba 600 policisty byla i výpomoc pořádkových sil z Bavorska či Porýní.

Agentura DPA s odvoláním na policejní zdroj uvedla, že násilí se dopouštěli i demonstranti na policistech. "Vzduchem létaly kameny," řekla policistka. Neuvedla však, zda byli muži v uniformách zraněni.

Jeden z největších stavebních projektů v Evropě, který má během devíti let stát sedm miliard eur (asi 173 miliardy korun), předpokládá výstavbu 16 železničních tunelů a 18 mostů, položení 60 kilometrů železničních cest a hlavně výstavbu podzemní průchozí stanice.

 

Právě se děje

Další zprávy