Jeruzalém - V loňském roce ve světě přibylo antisemitských útoků, k největšímu počtu incidentů došlo ve Francii. Vyplývá to z každoroční studie, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny v Izraeli. Celkem podle ní došlo v roce 2014 k 766 násilným útokům proti Židům, se zbraní i beze zbraně. Jde o 38procentní nárůst oproti roku 2013.
Mezi útoky studie zahrnuje například žhářství, vandalismus, ale i přímé výhrůžky Židům, synagogám a dalším židovským institucím. Rok 2014 se tak stal nejhorším rokem, pokud jde o antisemitské útoky, od roku 2009.
"Mezi židovským obyvatelstvem převládá pocit, že žijí ve stále intenzivnějším protižidovském prostředí, kde dochází nejen k výhrůžkám a urážkám, ale existuje tu opravdové nebezpečí," píše se ve studii s tím, že "alarmující zprávy přicházejí zejména ze západní Evropy a severní Ameriky".
Pobouření v západní Evropě týkající se izraelské vojenské ofenzivy v Pásmu Gazy loni v létě, zveřejňování protižidovských karikatur v médiích i na sociálních sítích, to vše udělalo z antisemitismu "téměř každodenní fenomén, který je vidět a cítit v mnoha oblastech života," dodává zpráva.
Ve Francii došlo loni ke 164 útokům proti Židům, v roce 2013 to bylo 141 útoků. Letos v lednu například podnikl ozbrojený islamista útok na židovský obchod s košer potravinami v Paříži, o život tehdy přišli čtyři rukojmí. K útoku došlo poté, co islamisté zaútočili na redakci satirického francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
V Británii bylo loni zaznamenáno 141 násilných incidentů spáchaných proti Židům, o rok dříve jich bylo 95. V Německu a Itálii se jejich počet více než zdvojnásobil na 76, respektive 23 útoků.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu letos v únoru kvůli protižidovským incidentům opět naléhal na evropské Židy, aby emigrovali do Izraele. Francouzští i němečtí nejvyšší představitelé na to ale reagovali výzvou, aby Židé tyto podněty nevyslyšeli.