Skvělá atmosféra s Jude Slavie. Antisemitismus šéfové neřeší

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 4. 2015 19:02
Když loni fanoušci skandovali urážky na šéfa fotbalové asociace Peltu, přerušovaly se zápasy. Když v sobotu řval sparťanský kotel antisemitské nadávky, nestalo se nic. Bafuňáři nad tím mávají rukou.
Rasismus a antisemitismus na fotbale berou funkcionáři jako folklor.
Rasismus a antisemitismus na fotbale berou funkcionáři jako folklor. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Ten pokřik nešlo v sobotním derby pražských S přeslechnout. Zhruba v deseti blocích se ozývalo – až se aréna otřásala – "Jude Slavie".

"Derby orámovala skvělá atmosféra, díky všem fanouškům za podporu!" pochvaloval si nedlouho poté trenér Sparty Vítězslav Lavička.

"Velmi věcně zhodnotil atmosféru celého derby," říká o trenérově výroku mluvčí Sparty Ondřej Kasík, podle něhož atmosféra utkání s rekordním počtem diváků v letošní sezoně vysoce překračovala standardy nejvyšší soutěže.

To, že se ozývaly protižidovské výkřiky, nechává i po několikrát zopakované otázce bez odezvy. "Co se týká atmosféry, dají se vyzdvihnout jiné věci. Třeba podpora mužstev z obou stran od fanoušků," zkouší mluvčí odvést pozornost.

Když se nadává na předsedu, přeruší se zápas

Fotbalová asociace tvrdí, že se snaží s urážlivým skandováním bojovat. Jenže, jak je zjevné, je citlivá na úplně jiný typ urážek, než je antisemitismus.

"Jak jistě víte, minulý rok se přerušovaly zápasy při vulgárních pokřicích proti panu Peltovi, případně jiným zástupcům vedení asociace," poukazuje mluvčí asociace Martin Gregor sám od sebe na situaci, kdy fanoušci na protest proti předsedovi Fotbalové asociace křičeli "Pelta je č…k".

Přerušil se někdy zápas i při skandování Jude Slavie? Na žádný takový případ si mluvčí nevzpomíná. "Rozhodlo se, že podobné věci budou v zápisech o utkání a poté bude zahájeno – pokud disciplinárka uzná za vhodné – správní řízení," říká Gregor.

A protižidovské skandování nijak nezarazilo ani bývalého fotbalového internacionála Milana Luhového. "Nevnímám to. Beru to jako kulisu," říká s tím, že podle něho se podobné projevy přeceňují. "Většina těch diváků, kteří křičí, nejsou antisemiti, jen se snaží ukázat, že mají navrch vůči soupeřovým fanouškům. Jeden druhého se jen snaží znehodnotit, ponížit," říká.

Neznalost vlastních dějin

"Svědčí to o naprosté negramotnosti a neznalosti vlastních dějin," komentuje antisemitismus na stadionech i zlehčující názory na ně tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Jeho předchůdci už dříve Spartě to, že její fanoušci vykřikují protižidovská hesla, vytkli. Ale nezměnilo se nic.

"Užití německého označení pro Židy Jude při skandování nenechává nikoho na pochybách, že je míněno hanlivě, jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války. Část příznivců vašeho klubu se tak otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil," napsala už před časem federace v dopise členovi vedení Sparty Danielu Křetínskému.

Mluvčí Sparty argumentuje tím, že fanoušky pokaždé usměrňuje hlasatel. "My se snažíme, aby podpora sparťanského publika byla v rámci fair play. Zda se to daří, nechávám na vás," říká neurčitě Kasík. Pokud zazní rasistické či jinak urážlivé skandování, snaží se prý sparťanský hlasatel ochozy upozornit. "Určitě je upozornil i v sobotu. Nevím, kolikrát zaznělo, ale upozornění určitě přišlo," dodává Kasík. Reportér deníku Aktuálně.cz si ale všiml během takřka dvou hodin pouze jediného napomenutí.

Podle Krause jsou antisemitismus i rasismus na fotbalových hřištích celoevropský problém. "Představitelé Evropského židovského kongresu se sešli i s vedením mezinárodní fotbalové asociace FIFA a jednotlivých klubů a je velká snaha toto jednání v rámci Evropy, FIFA i jednotlivých států eliminovat," poukázal Kraus.

A k této snaze se minulý měsíc připojil i šéf světového fotbalu Sepp Blatter. Ten přišel s návrhem odebírat klubům s rasistickými fanoušky body, což by v krajním případě mohlo znamenat sestup do nižší soutěže. "Jednoho dne rasismus z fotbalu zmizí," prohlásil.

To anglické „choc ice“

Jenomže v Česku je k tomuto stavu ještě dlouhá cesta. Co se týká rasistických projevů, zjevně toho u nás fanouškům i hráčům projde mnohem více než jinde v zahraničí.

Příklad? Současná brankářská jednička Sparty Marek Štěch, který před dvěma lety (tehdy ještě jako gólman anglického Yeovil Town) pustil do éteru několik rasistických tweetů právě na adresu Slávie. "Jude Slavie, Jude Slavie. #derby pojďme Spartičko," napsal nejprve a pokračoval:  "Slavie zasraný Židi."

Zatímco jeho tehdejší projev prošel bez trestu, obránce Manchesteru United Rio Ferdinand si za podobný vykoledoval citelný postih. Když – opět na twitteru – označil svého bývalého spoluhráče z anglické reprezentace Ashleyho Colea za choc ice (čokoládovou zmrzlinu), musel zaplatit pokutu 45 tisíc liber (asi 1,4 milionu korun).

Původ už v roce 1922

Pozoruhodné je, že pokřik Jude Slavie nevidí jako velký problém ani její fanoušci. "Ukazuje to jen jejich hloupost, nic víc," říká na adresu svých konkurentů "šéf" slávistického kotle Lukáš Vala.

Podle Valy navíc ani nelze najít žádnou spojitost Slávie s Židy, která by tento pokřik opravňovala. „Bavil jsem se s historikem, který zjišťoval, proč ten pokřik vznikl a čím je podložený. A když se to vezme podle počtu funkcionářů v klubech, tak víc židovská je Sparta,“ konstatuje.

Pokřik Jude Slavia vršovický oddíl provází údajně už z doby první republiky. Fotbalový historik Vladimír Zápotocký jako jednu z možných verzí jeho vzniku uvádí zápas mezi Slávií a anglickým West Ham United, který kluby sehrály v listopadu 1922. Slavia si utkání pro jistotu pojistila proti dešti – a protože v naplánovaný den skutečně pršelo a zápas se zrušil, pojišťovna platila. Slavia prý posléze přemluvila anglický tým, aby se zápas hrál další den.

"Slavia tak za jedno utkání inkasovala hned dvakrát - jednou od pojišťovny, podruhé od diváků, což Sparta nemohla unést, a když Slavia nastoupila za týden na Spartě, tak diváci na její funkcionáře pokřikovali – vy Židi," uvedl na fanouškovském serveru supporters.cz fotbalový historik.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy