Střelci v Egyptě zaútočili na autobus s koptskými křesťany, nejméně 28 lidí zabili

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2017 0:07
Neznámí střelci v Egyptě zaútočili na autobus, který převážel skupinu koptských křesťanů. Nejméně 28 lidí zabili a dalších 22 zranili, uvedla agentura Reuters s odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra. K incidentu došlo v provincii Mínja, když skupina věřících cestovala do kláštera jižně od Káhiry. Podle guvernéra této oblasti jsou zároveň desítky lidí zraněných. Naposledy islámští radikálové zaútočili na koptské kostely v Egyptě před Velikonocemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Nejméně 28 lidí je mrtvých a dalších 22 zraněných poté, co neznámí útočníci začali v Egyptě pálit na autobus s koptskými křesťany. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra.

K incidentu došlo v provincii Mínja, když skupina věřících cestovala do kláštera jižně od Káhiry. Po cestě na ně zaútočili střelci ve třech vozech.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzi bezpečnostních expertů a egyptská vláda uvedla, že útočníkům se nepodaří zemi rozdělit. Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib požádal Egypťany, aby se "sjednotili v boji proti brutálnímu terorismu". Za "odporný zločin" útok označilo také například palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Sísí později informoval, že jeho země zaútočila na základny, kde byli útočníci vycvičeni, ale neuvedl další podrobnosti. Agentura AP napsala s odkazem na vládní zdroje, že egyptské letectvo zaútočilo na vojenské základny ve východní Libyi. Svědkové z místa útoku agentuře AFP sdělili, že letectvo zaútočilo na čtyři místa ve východolibyjském městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.

"Apeluji na prezidenta Trumpa: vkládám ve vás svou důvěru, věřím, že dostojíte svému slovu a že z boje proti terorismu učiníte svůj hlavní úkol," uvedl egyptský prezident v televizním vystoupení jen několik hodin po útoku. Americký prezident Donald Trump útok v Egyptě komentoval prohlášením, že "krev křesťanů už nesmí být dále prolévána". "Teroristé vedou válku proti civilizaci a všichni, kdo uznávají hodnotu života, se musí tomuto zlu postavit a porazit jej," řekl dále Trump.

Doporučení pro turisty

Podle diplomatů je bezpečnostní situace v Egyptě stabilní. Výjimkou je sever Sinajského poloostrova a oblasti u západní hranice s Libyí. "V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře," varovalo ministerstvo.

Česká diplomacie proto doporučuje, aby lidé do Egypta cestovali pouze v odůvodněných případech. "To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně," dodal Černínský palác. Lidé by podle něj měli pečlivě vážit individuální cesty do oblasti Velké Káhiry, tedy egyptského hlavního města a jejího okolí.

Naposledy islámští radikálové zaútočili na koptské kostely v Egyptě před Velikonocemi. Dva výbuchy v Tantě a Alexandrii si 9. dubna vyžádaly životy čtyř desítek lidí. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát (IS).

Při prosincovém útoku v Káhiře zase zemřelo 25 lidí.

Koptští křesťané patří k nejstarším křesťanským komunitám na světě. Tvoří asi deset procent egyptské populace, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. 

Jsou většinou potomky původních obyvatel země, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v sedmém století. Soužití ale v posledních letech provází napětí, které se zvýšilo během vlády islamistů po svržení dlouholetého vládce Husního Mubaraka.

Islámští radikálové viní kopty z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy