Káhira - Nejméně 28 lidí je mrtvých a dalších 22 zraněných poté, co neznámí útočníci začali v Egyptě pálit na autobus s koptskými křesťany. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra.
K incidentu došlo v provincii Mínja, když skupina věřících cestovala do kláštera jižně od Káhiry. Po cestě na ně zaútočili střelci ve třech vozech.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzi bezpečnostních expertů a egyptská vláda uvedla, že útočníkům se nepodaří zemi rozdělit. Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib požádal Egypťany, aby se "sjednotili v boji proti brutálnímu terorismu". Za "odporný zločin" útok označilo také například palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.
Sísí později informoval, že jeho země zaútočila na základny, kde byli útočníci vycvičeni, ale neuvedl další podrobnosti. Agentura AP napsala s odkazem na vládní zdroje, že egyptské letectvo zaútočilo na vojenské základny ve východní Libyi. Svědkové z místa útoku agentuře AFP sdělili, že letectvo zaútočilo na čtyři místa ve východolibyjském městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.
"Apeluji na prezidenta Trumpa: vkládám ve vás svou důvěru, věřím, že dostojíte svému slovu a že z boje proti terorismu učiníte svůj hlavní úkol," uvedl egyptský prezident v televizním vystoupení jen několik hodin po útoku. Americký prezident Donald Trump útok v Egyptě komentoval prohlášením, že "krev křesťanů už nesmí být dále prolévána". "Teroristé vedou válku proti civilizaci a všichni, kdo uznávají hodnotu života, se musí tomuto zlu postavit a porazit jej," řekl dále Trump.
Doporučení pro turisty
Podle diplomatů je bezpečnostní situace v Egyptě stabilní. Výjimkou je sever Sinajského poloostrova a oblasti u západní hranice s Libyí. "V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře," varovalo ministerstvo.
Česká diplomacie proto doporučuje, aby lidé do Egypta cestovali pouze v odůvodněných případech. "To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně," dodal Černínský palác. Lidé by podle něj měli pečlivě vážit individuální cesty do oblasti Velké Káhiry, tedy egyptského hlavního města a jejího okolí.
Naposledy islámští radikálové zaútočili na koptské kostely v Egyptě před Velikonocemi. Dva výbuchy v Tantě a Alexandrii si 9. dubna vyžádaly životy čtyř desítek lidí. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát (IS).
Při prosincovém útoku v Káhiře zase zemřelo 25 lidí.
Koptští křesťané patří k nejstarším křesťanským komunitám na světě. Tvoří asi deset procent egyptské populace, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.
Jsou většinou potomky původních obyvatel země, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v sedmém století. Soužití ale v posledních letech provází napětí, které se zvýšilo během vlády islamistů po svržení dlouholetého vládce Husního Mubaraka.
Islámští radikálové viní kopty z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013.