Čtvrtá střelba, která otřásla Slováky. Vláda slibuje válku médiím, opozice má zalézt

Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2024 18:56
Střelba na premiéra Roberta Fica v Handlové je čtvrtým násilným činem, který otřásl slovenskou společností. Představitelé vlády po něm médiím a opozici vyhlásili politickou válku. Už nyní vypjatá atmosféra na Slovensku se tak patrně ještě více vyhrotí.

V roce 2010 muž zastřelil šest členů romské rodiny v Devínské Nové Vsi. O osm let později nájemní vrazi zastřelili novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, v říjnu 2022 ozbrojený muž připravil o život dva lidi v bratislavském baru Tepláreň. Teď se Slovensko vyrovnává s útokem na premiéra.

Zatím se o motivu střelce z Handlové nic neví. Ví se ale, co mu předcházelo. Země se zmítala v nenávisti mezi politiky, politickými stranami a částí jejich voličů. Volební kampaně na Slovensku před loňskými parlamentními i letošními prezidentskými volbami byly mnohem vyhrocenější než ty v Česku.

Ficova strana Směr a vládní Slovenská národní strana se vymezují proti takzvaným progresivistům a liberálním médiím. První výroky vládních politiků po zprávách z Handlové ukázaly hloubku rozdělení Slovenska. "Vážené poslankyně, vážení poslanci. Přerušuji schůzi Národní rady, právě postřelili premiéra Slovenské republiky. Toto je vaše práce," prohlásil v parlamentu jeho místopředseda Ľuboš Blaha směrem k opozičním poslancům a vztekle přitom bouchl do stolu.

Blaha je zároveň místopředsedou Ficovy strany Směr, který často útočí na takzvané progresivisty a liberály. "Chci vyjádřit znechucení na tím, co jste tady tři roky dělali. Vy, liberální média a opozice," řekl na tiskové konferenci. "Udělali jste z nás terče," dodal. Sám Blaha ale v minulosti na sociálních sítích označoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za vlastizrádkyni, americkou agentku nebo loutku George Sorose.

Šéf Slovenské národní strany Andrej Danko pak ve svém proslovu hovořil o začátku politické války. "Pro Slovenskou národní stranu začíná politická válka. Budou to změny, změny týkající se médií. Chci říci opozici, aby zalezla," řekl na vládní tiskové konferenci.

Fico a jeho lidé se jasně vymezují proti médiím, která jsou k němu kritická, a odmítli s nimi komunikovat. Nehovoří s listy SME a Denník N, se zpravodajským serverem Aktuality.sk a s televizí Markíza. Jeho vláda přitom chystá změny ve veřejnoprávní televizi a rozhlase, podle koaličních politiků nedávají televize a rozhlas prostor všem názorům a jsou na straně opozice.

Vyjádření Blahy a Danka dávají tušit, že vládní koalice ještě přitvrdí rétoriku a atentát na Fica otevře stavidla ještě větší nenávistí a obviňování.

Deník SME, který politici ze Směru a Slovenské národní strany kritizují jako štvavý a nenávistný, střelbu na premiéra jednoznačně odsoudil. "Stal se brutální a neodpustitelný trestný čin, jehož následky dalece přesahují každého občana. Postřelení premiéra Roberta Fica je tragédie, která nás táhne na úroveň zemí, kde nenávist bere do rukou zbraně a nechává za sebou poušť. To nemůže být naše cesta. Myslíme na premiéra Roberta Fica a přejeme mu uzdravení," napsala v komentáři šéfredaktorka SME Beáta Balogová.

"Atentát na premiéra Roberta Fica je odporný a nepřijatelný. Toto se nikdy nemělo stát," napsal Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N, který vládní politici také kritizují.

Video: Kamery zachytily Fica těsně před atentátem

Záběry ukazují slovenského premiéra Roberta Fica těsně před střelbou | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy