Stovky lidí se topily v moři. Nikoho nezachraňovat, veleli pašeráci. Na zavazadla mrtvých mají čluny

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
12. 12. 2016 5:30
Téměř 4700 lidí zemřelo letos ve Středozemním moři. Na lodích vypravených pašeráky se pokoušeli doplout ze severu Afriky do Evropy. Britská stanice BBC a agentura Reuters přinesly unikátní reportáž o byznysu, který se kolem pašování lidí do Evropy vytvořil. Pašeráci podle nich odmítají lidi zachraňovat z vody nebo přivolat pomoc. Dopředu počítají s možnými ztrátami na životech a vypravují čluny, které sbírají zavazadla utonulých.
Uprchlíci ve Středozemním moři. Ilustrační foto.
Uprchlíci ve Středozemním moři. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Káhira – Plavidla smrti. Tak se někdy přezdívá pašeráckým lodím mířícím z pobřeží severní Afriky do Itálie. Pro tisíce Afričanů, kteří s nimi ilegálně zkoušejí proniknout k lepšímu životu v Evropě, se stávají nechtěným hřbitovem.

Jen letos se podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci utopilo ve Středozemním moři 4690 lidí. Loni jich bylo 3777.

Pašeráci převážejí běžence na plavidlech v mizerném stavu, a jakmile se objeví problémy, ponechají je napospas. Raději se jich chtějí zbavit, než aby jim pomohli.

Agentura Reuters a britská televize BBC se v rozsáhlé investigativní reportáži pokusily odkrýt pozadí nejhorší letošní tragédie ve Středozemním moři. 9. dubna 2016 se v něm – několik hodin plavby severně od Egypta – utopilo po převrácení pašeráckého plavidla přes 500 uprchlíků.

Přeživší novinářům vylíčili řadu důležitých informací a detailů o fungování převaděčských skupin. 

Nikomu nepomáhat!

Muž ze Somálska popsal, jak ho pašeráci spolu se stovkami dalších Afričanů přivezli na pláž blízko egyptské Alexandrie.

Tam nastoupili do člunů, na kterých dopluli k větší lodi kotvící dál od břehu, aby se vyhnula možné kontrole. Somálec vypověděl, že vedle nich plul prázdný člun jen s posádkou, který byl připravený sbírat zavazadla utonulých.

Když později stovky migrantů přestupovaly na větší loď, převážila se na jednu stranu. Jeden z pašeráků proto bez milosti zavelel k ústupu a menší čluny od hlavní lodi odvázal.

Pašeráci odpluli, zatímco stovky lidí ve vodě se ještě pokoušely zachránit. Organizátoři nezavolali pomoc, přestože k tomu měli prostor i techniku. Migrantům, kteří zůstali na palubách menších lodí, dokonce posádka bránila ve snaze pomoci obětem ve vodě. 

Přes 500 lidí zemřelo, na menších člunech se jich zachránilo jen 37. Ze Středozemního moře je vyzvedla nizozemská obchodní loď Eastern Confidence a vysadila v řeckém přístavu Kalamata.

Bez trestu

BBC a Reuters v reportáži uvádí, že jména šéfů pašeráckých skupin jsou v Egyptě známa, stejně jako v Libyi nebo Tunisku. Nikdo z nich ale nebyl obviněn nebo potrestán. 

Spekulacemi je zahalena loňská vražda Saláha Maschúta, hlavy pašerácké mafie v západní Libyi. Skupina ozbrojenců ho tam zastřelila i s jeho bodyguardy. Podle některých médií mělo jít o akci italské rozvědky. Řím ale tyto informace nepotvrdil ani nevyvrátil.

Reuters cituje jednoho z Egypťanů, který funguje v pašeráckém byznysu a mluvil s médii pod podmínkou anonymity. Podle něj vznikají v egyptských přístavech levná plavidla speciálně určená k převážení uprchlíků do Evropy, protože rybaření zdaleka tolik nevynáší.

"Takové lodě se staví v přístavu Rosetta. Děláme jich teď víc než rybářských, protože je to milionkrát výdělečnější. Při rybaření jsou sítě často prázdné. Při pašování lidí můžete vydělat 400 tisíc dolarů za jednu cestu," uvedl muž.

Je to čím dál horší

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) se snaží v rámci Operace Sophia zastavovat pašerácké lodě. Řada politiků slibovala ničení prázdných člunů, které z těchto akcí zbývají.

Britská Sněmovna lordů ale letos v létě uvedla, že situace převážených lidí se zhoršuje. Mafie podle její zprávy používají lodě v ještě horším stavu než dříve. A organizátoři těchto akcí unikají bez trestu. 

"Taktiky převaděčů se mění rychle. Jsou vždy o krok napřed než ti, kteří se jim v tom snaží zabránit. Někdy neposílají ani posádky, ale ze skupiny migrantů někoho vyberou a řeknou mu: jsi kapitán, tímhle směrem je Itálie. Dokud nebude možné dostat se do Evropy legálně, tragédie ve Středozemním moři budou pokračovat," řekl Aktuálně.cz  Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).

V egyptské Káhiře kontaktují převaděči možné zájemce o plavbu do Evropy přímo na ulici před sídlem Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR). Tam se Afričané chodí zaregistrovat, aby mohli v Egyptě pobývat legálně. Někteří převaděči bez skrupulí vykřikují: "Itálie! Itálie! Itálie!“ píší reportéři agentury Reuters.

Pěšáci, kteří loví zájemce na ulici, většinou sami pocházejí z jiných zemí. Somálce tak lákají samotní Somálci.

To je obvyklé i v Turecku. V istanbulské čtvrti Aksaray, kde zájemci o ilegální přechod na Balkán kontaktují pašeráky, působí jako prostředníci většinou Syřané.

Zájemců neubývá 

Počet lidí, kteří míří do Evropy oběma trasami – přes Balkán a přes Středozemní moře –, se letos téměř vyrovnal. Podle údajů UNHCR dorazilo přes Turecko do Řecka nebo Bulharska 173 tisíc lidí, ze severní Afriky do Itálie 167 tisíc.

"Zajímavé je, že Syřané, Iráčané a Afghánci, kteří dříve chodili po takzvané balkánské trase, se nepřesunuli do Afriky, aby se pokusili přeplavit do Itálie. Iráčanů nebo Afghánců jde přes Itálii minimálně.

Lidé mířící do Evropy přes Apeninský poloostrov jsou jiní. Jde o Afričany, kteří odcházejí hlavně z ekonomických důvodů. Přes Balkán šli loni hlavně uprchlíci z válečných konfliktů. Je to ale pravda jen částečně. I v Africe zuří války, kvůli kterým prchají velké počty lidí. O mnohých toho v Evropě moc nevíme. Například v Jižním Súdánu je milion uprchlíků, ve Středoafrické republice zhruba 800 tisíc," uzavírá Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Obchod s lidmi je často podobný cestovní kanceláři, spíš než o peníze ale přijdete o život, tvrdí fotograf Stanislav Krupař. Při hrůzostrašné cestě s uprchlíky prý bojoval, aby se z něj nestalo zvíře. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy