Streamovaná mše bez poutníků a z baziliky. Papež zahájil předvelikonoční svatý týden

ČTK ČTK
5. 4. 2020 13:52
Papež František v bazilice sv. Petra ve Vatikánu odsloužil mši, jíž zahájil předvelikonoční svatý týden. Obřady se kvůli koronaviru konaly bez poutníků. Lidé z celého světa je však mohly sledovat díky streamingové službě Vatikánu. V České republice mši přenášela i TV Noe.
Papež František zahájil mší bez poutníků pašijový týden
Papež František zahájil mší bez poutníků pašijový týden | Foto: Reuters

Papež obvykle pašijový týden zahajuje pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a přímo na místě ceremonii sledují desetitisíce věřících. Dnes kvůli pandemii nemoci covid-19 způsobené koronavirem venkovní akce včetně tradičního procesí s palmovými a olivovými ratolestmi odpadly. Také samotný Svatopetrský dóm dnes zel prázdnotou. Kromě papeže v něm bylo jen několik dalších hodnostářů, jeptišek a vatikánských úředníků rozsazených metry od sebe v lavicích.

Papež František zahájil mší bez poutníků pašijový týden
Papež František zahájil mší bez poutníků pašijový týden | Foto: Reuters

Papež celebroval dnešní mši u takzvaného katedrálního oltáře baziliky. Přímluvy, které jsou při velkých papežských bohoslužbách pronášeny v několika jazycích, dnes zazněly pouze v italštině. Přední část Svatopetrského dómu byla vyzdobena palmovými větvemi a olivovníky.

Koronavirová pandemie ovlivní celý pašijový týden a vůbec Velikonoce, které jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Zatímco jindy jsou příležitostí k setkávání lidí v kostelech i rodinách, letos úřady v mnoha zemích naopak od tradičních zvyklostí odrazují nebo je přímo zakazují.

Tradiční ceremonie konané během celého pašijového týdne doznají zásadních změn. Některé budou zrušeny nebo přesunuty, každopádně se však budou všechny konat s vyloučením veřejnosti. Například velkopáteční křížová cesta, tradičně jeden z vrcholů pašijových a velikonočních dní v Římě, se místo u Kolosea uskuteční na schodišti Svatopetrského dómu.

Samotný Vatikán dosud hlásí sedm případů nákazy nemoci covid-19 mezi svými obyvateli nebo zaměstnanci.

Video: Budou to nejpodivnější Velikonoce, říká Halík

Tomáš Halík - Květná neděle 5.4. 2020 | Video: Akademická farnost Praha – Salvátor
 

Právě se děje

Další zprávy