Strauss-Kahn hledá novou celu, nóbl sousedé ho odmítli

Karel Toman
21. 5. 2011 13:45
Exšéf MMF zaplatil milion dolarů, aby se dostal do domácího vězení své ženy
Foto: Reuters

New York - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) byl propuštěn ze svého newyorského vězení poté, co v hotovosti složil kauci ve výši milion dolarů.

Dominique Strauss-Kahn, který nadále popírá obvinění z pokusu o znásilnění dvaatřicetileté hotelové pokojské, teď bude držen v domácím vězení na Manhattanu pod nepřetržitým dohledem strážce, kterého bude platit ze svého. Na noze bude mít monitorovací náramek, evidující nepřetržitě jeho přesnou polohu.

Původně měl Strauss-Kahn své domácí vězení trávit v luxusním newyorském bytě na Bristol Plaza, který mezitím pronajala jeho žena. Podle amerických médií ho ale sousedé odmítli přijmout kvůli přílišné publicitě, které jej provází. Podle CNN navíc pobyt obviněných ze zločinu zapovídá přihláška k pronájmu apartmá v tomto objektu a vlastním portýrem.

Strauss-Kahn tak nakonec bude držen v prostorách spravovaných soukromou společností, která jej bude hlídat, a které se podle všeho nacházejí ve finančním distriktu města. Soudce však toto místo jako Strauss-Kahnův pobyt schválil podmínečně, podle něj je totiž k dlouhodobějšímu pobytu nevhodné a obviněný finančník tak bude muset jít jinam.

Na povrch mezitím vypluly další detaily údajného napadení.

DSK může uprchnout, varují žalobci

Strauss-Kahn čelí sedmi obviněním, z nichž čtyři mu přičítají těžké zločiny jako pokus o znásilnění. Tři zbylé jsou přestupky včetně nezákonného uvěznění. Pokojská pocházející z Guineje v západní Africe jej obvinila, že ji začal obtěžovat poté, co vstoupila do pokoje luxusního hotelu Sofitel, aby ho uklidila.

Foto: Reuters

Strauss-Kahnův žádal o propuštění na kauci už v pondělí, tehdy byl ale odmítnut.  Ve čtvrtek ale stanul před novým soudcem, který ji připustil.

Obhajoba byla proti kauci a namítala, že finančník má dost prostředků na to, aby vedl "snadný a pohodlný život" v částech světa "mimo jurisdikci této země (tzn. USA, pozn. red.)."

"Představa, že se pan Strauss-Kahn teleportuje do Francie a bude tam žít jako uprchlík obviněný ze sexuálního napadení, je absurdní," reagoval na to obhájce William Taylor.

Soudce newyorského Nejvyššího soudu Michael Obus nakonec kauci s přísnými podmínkami (viz box) povolil.  Podle CNN peníze na ni sehnala Strauss-Kahnova manželka Anna Sinclair.

Nové svědectví  "zdroje z bezpečnostních složek"

Mezitím se vynořily nové detaily údajného napadení. Média totiž zveřejnila výpověď jednoho člena "bezpečnostních složek se znalostí případu."

Podle něj vstoupil krátce před údajným napadením do Strauss-Kahnova pokoje pracovník pokojové služby. Myslel, že v pokoji nikdo není a k otevření dveří použil čipovou kartu. Po dobu, kdy byl uvnitř, nechal dveře pootevřené.

Když se pokojská kolem poledne objevila ve dveřích, řekl jí pracovník pokojové služby, aby vstoupila a poté odešel. Když byla uvnitř, zaparkovala svůj úklidový vozík ve dveřích, jak jí to přikazovala hotelová nařízení. Krátce nato se v pokoji objevil nahý Strauss-Kahn a napadl ji, tvrdí pokojská.

Podle žalobců zabouchl dveře, honil ji po pokoji a pokusil se jí přinutit k orálnímu sexu a znásilnit ji. Podle zdroje pokojská opustila jeho pokoj o půl druhé odpoledne.

Zhruba hodinu před odletem jeho letadla stanoveným na 16:40 volal Strauss-Kahn z Kennedyho letiště na hotel, že si tam zapomněl mobil. Poprosil hotelovou ochranku, aby se po něm podívala v jeho pokoji a přivezla mu ho na letiště.

Strauss-Kahn dostal odstupné čtvrt milionu dolarů

Tou dobou už ale byla podle zdroje do hotelu povolána policie. Přestože personál telefon nenašel, podle instrukcí policie Strauss-Kahnovi řekli, že ho mají a že mu ho vezou.

Věc pak převzala letištní policie, která ho odvedla přímo z jeho sedadla v první třídě letu do Paříže ao přistaveného policejního auta.

Podmínky kauce

  • Složení kauce ve výši milion dolarů plus jistiny ve výši dalších pěti milionů dolarů
  • Odevzdání všech cestovních dokladů
  • 24 hodin denně pod dohledem soukromé bezpečnostní agentury Stroz Friedberg
  • Nejméně jeden ozbrojený strážce musí Strauss-Kahna hlídat24 hodin denně na náklady obviněného
  • Prozatímním domácí vězení může opustit jen ze zdravotních důvodů
  • Až si najde místo pro trvalejší domácí vězení, bude ho smět opustit, jen pokud to šest hodin předem oznámí.

Strauss-Kahn byl tou dobou v čele MMF čtvrtým rokem a v roce 2010 dostal na výplatách 442 tisíc dolarů. Jeho další příjem podle CNN činil 79 tisíc dolarů, plus cestovní výlohy pro něj a rodinu.

Ve středu Strauss-Kahn oznámil svou rezignaci na post prezidenta MMF. Ve zdůvodnění na stránkách MMF napsal, že odstupuje s „nekonečným smutkem," že však „oddá všechny své síly, čas a energii k prokázání své neviny." V pátek MMF oznámil, že bývalý šéf dostane 250 tisíc dolarů odstupného a "skromnou roční penzi."

Podle odborníků byl Strauss-Kahn ve své funkci mimořádně úspěšný, s nevhodným chováním vůči ženám má ale letité potíže.

Nový šéf MMF bude znám do konce června

Už před jeho rezignací se rozpoutala debata o jeho možných následovnících. Největší šance má zatím francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Za její kandidaturou se totiž Evropa sjednocuje, zatímco nové ekonomiky zemí BRIC, které by o posílení svého vlivu v MMF velmi stály, svého jednotného kandidáta nemají.

V pátek byl Strauss-kahn po výslechu velkou porotou formálně obviněn, před soudem stane opět až 6. června.  MMF chce svého nového prezidenta najít do 30. června.

 

Právě se děje

Další zprávy