Osoby byly unášeny
Švýcarský senátor Dick Marty dnes ve své zprávě předané výboru pro lidská práva Rady Evropy uvedl, že dosud sesbírané důkazy potvrzují důvěryhodnost obvinění vznesených proti CIA.
"Vyšetřování, která probíhají v některých zemích, naznačují, že osoby byly unášeny a přepravovány do jiných zemí bez ohledu na jakékoli právní normy," uvádí se ve zprávě.
Marty, kterého Rada Evropy pověřila vyšetřením informací o údajných tajných věznicích a tajných letech letounů americké zpravodajské služby CIA v Evropě, zároveň kritizoval Spojené státy, že obvinění odmítly potvrdit nebo vyvrátit.
Informace o existenci tajných věznic v Polsku ČTĚTE ZDE
Podle senátora sice "zatím nelze vyvodit závěr, že jednotlivé členské země se aktivně podílely na ilegálním jednání nebo je trpěly, dosud shromážděné informace však potvrzují důvěryhodnost obvinění, podle nichž byly v evropských zemích přepravovány a dočasně zadržovány osoby bez jakéhokoli zásahu justičních orgánů". Proto je podle Martyho nutné další vyšetřování.
USA obvinění formálně nepopřely
Marty zároveň připomíná, že Spojené státy nikdy tato obvinění formálně nepopřely. Konstatuje, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová při své nedávné návštěvě Evropy "neposkytla žádné informace ani vysvětlení" k otázce věznic CIA v Evropě.
Marty již 21. listopadu ve své první předběžné zprávě konstatoval, že bylo zjištěno celkem 31 podezřelých letadel USA, která přistála v Evropě v posledních letech a která mohla přepravovat vězně z Afghánistánu či Iráku.
Více o cestě Condoleezy Riceové po Evropě NAJDETE ZDE
O zahájení vlastního vyšetřování uvažují i poslanci Evropského parlamentu, kteří by se měli touto otázkou znovu zabývat ve středu. Konečné rozhodnutí o případném vytvoření vyšetřovacího výboru EP by mělo padnout až na konci února.