Rada bezpečnosti zároveň v pátek prodloužila mandát jednotek Africké unie (AU) v Súdánu o dalších šest měsíců. Po uplynutí tohoto mandátu, který platí do 24. září, by měly být oddíly AU nahrazeny vlastními mírovými sbory OSN.
Súdánská vláda má nicméně proti tomuto plánu výhrady.
Vražd přibývá
Rada bezpečnosti proto požádala Kofiho Annana, aby s Africkou unií, vládou v Chartúmu a zástupci rebelů dojednal společné řešení. "Naléhavě ho potřebujeme. Umírají další lidé... Musí to skončit," cituje BBC Jean-Marie Guehenno z mírových sborů OSN.
Africká unie má v současné době v Súdánu zhruba 7000 vojáků, kteří jsou nasazeni převážně v západní provincii Dárfúr. Tamní situace, kterou generální tajemník OSN Kofi Annan označuje za největší současnou humanitární krizi na světě, se navzdory přítomnosti afrických vojáků stále zhoršuje.
Zvláštní pověřenec OSN pro Súdán Jan Pronk před Radou bezpečnosti vypovídal tento týden o narůstajícím počtu vražd, znásilnění a přepadení v této provincii, kde skupiny arabských ozbrojenců terorizují místní černošské obyvatelstvo.
Podle Pronka súdánská vláda tomuto řádění nečinně přihlíží, ba dokonce je i otevřeně podporuje.
Krok k míru?
V Dárfúru přišlo o život podle některých zdrojů již přes 100, podle jiných přes 200 tisíc lidí. Další miliony byly vyhnány ze svých domovů.
NATO i americký prezident George Bush tento týden dali najevo, že podpoří mírové síly, které by přišly do Dárfúru pod záštitou OSN. Američané však chtějí, aby o vojenskou misi požádala Africká unie.
Podle britského vyslance při OSN Emyra Jones Parryho je páteční dohoda, podle níž má být urychleně připraven společný plán, velmi významná: "Je to skutečný krok k tomu, aby byl v celém Súdánu znovu mír."