Strach Japonců v Číně. Terčem útoků jsou lidé i firmy

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2012 11:35
Spor o souostroví Senkaku zvedl v čínských městech protijaponské vášně
Zdemolovaná prodejna Nissanu.
Zdemolovaná prodejna Nissanu. | Foto: Reuters

Peking/Tokio - Japonce v Číně obchází strach. Protijaponské demonstrace se o víkendu konaly ve více než osmdesáti čínských městech a přerostly v útoky na japonské firmy a vše, co nějak souvisí s Japonskem.

Číňané tak reagují na přetahování mezi oběma státy o sporné souostroví Senkaku. Japonská vláda se rozhodla neobydlené ostrůvky odkoupit od soukromého majitele, Čína pak k místu poslala své lodě.

Rozlícený dav napadl řadu prodejen japonských automobilů, japonskou síť supermarketů, v plamenech skončila jedna japonská škola a čínští dělníci poškodili zařízení v továrně japonského Panasonicu.

Kvůli tomu zastavuje přechodně výrobu ve svých čínských podnicích také firma Canon. Čínští hackeři napadli webovou stránku společnosti Nikkei.

Policie rozháněla protest před japonským velvyslanectvím v Pekingu vodními děly.

Byly zaznamenány i případy, kdy skupiny Číňanů na ulici nebo v restauracích napadaly Japonce. Přitom například v Šanghaji žije více než padesát tisíc japonských občanů.

Protijaponský protest ve městě Čcheng-tu.
Protijaponský protest ve městě Čcheng-tu. | Foto: Reuters

"Raději nevycházím ven a požádal jsem svého čínského přítele, aby i v příštích dnech raději chodil všude se mnou," citovala agentura Reuters devětadvacetiletou Japonku Sajo Morimotovou, která žije v Šen-čenu na jihu Číny.

Kajo Kubová z města Su-čou popsala situaci jako "hrůzyplnou" a všichni Japonci, které zná, se v posledních dnech raději drží doma.

Čínská vláda žádné protestní demonstrace nepovoluje, ale ve sporech s Japonskem dělá výjimku. Protijaponské smýšlení většiny Číňanů režimu vyhovuje.

"Čínské vedení si ale dává velmi dobrý pozor, aby protesty nepřerostly v projevy nevole i proti vládě nebo straně," domnívá se Ko Hiranó, analytik agentury Kjódó.

Komunistická strana Číny má právě nyní před sebou předávání moci. Na říjnovém sjezdu odstoupí dosavadní šéf Chu Ťin-tchao a nahrají jej současný viceprezident Si Ťin-pching.

Stranický deník Číny Žen-Minž pao v komentáři varoval Tokio, že pokud nezmění své stanovisko ve věci sporných ostrovů, mohou se ke slovu dostat ekonomické sankce, které by japonské firmy výrazně poškodily. Čínsko-japonská obchodní výměna činí ročně v přepočtu kolem 350 miliard dolarů.

"Pokud Japonsko bude pokračovat v provokacích, Čína boj přijme," napsal list, který tlumočí názory stranického vedení.

Číňané nemohou Japonsku zapomenout zvěrstva, kterých se dopustili v jejich zemi ve třicátých a čtyřicátých letech během japonské okupace. Jenom ve městě Nanking zemřelo v roce 1937 přes čtvrt milionu lidí rukama japonských vojáků.

V úterý se může násilí v čínských městech ještě přiostřit. Na tento den připadá jedenaosmdesáté výročí takzvaného Mukdenského incidentu (výbuchu na železniční trati), který byl pro Japonsko záminkou pro invazi do Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy