"Makedonie je Řecko." Statisíce lidí v Aténách demonstrovaly proti názvu sousedního státu

ČTK ČTK
4. 2. 2018 18:09
Řekové na nedělní demonstraci odmítli název Makedonie jako zásah do svého historického dědictví. Politici mezitím hledají kompromis.
Demonstrace v Aténách.
Demonstrace v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Stovky tisíc Řeků v neděli v centru Atén protestovaly proti své vládě. Ta se snaží najít kompromis ve sporu o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie.

S názvem Makedonie nesouhlasí ani řečtí duchovní.
S názvem Makedonie nesouhlasí ani řečtí duchovní. | Foto: Reuters

Atény a Skopje se v posledních týdnech pokoušejí uzavřít dohodu, podle které by balkánská republika mohla přidat k označení Makedonie přívlastek Nová, Severní, Vardarská či Horní.

Demonstranti, kteří se do hlavního města sjeli podle agentury Reuters v autobusech z různých částí Řecka, ale použití slova Makedonie v jakémkoli budoucím názvu sousední země odmítají.

Statisíce demonstrantů s řeckými vlajkami a transparenty, kterým dominovaly nápisy se slovem "Ochi", tedy řeckým "Ne", se shromáždily na náměstí před budovou řeckého parlamentu. Lidé skandovali hesla "Ruce pryč od Makedonie" či "Makedonie je Řecko".

Podle agentury Reuters nedělní demonstrace počtem účastníků překonala i velké protesty proti úsporným opatřením, které se v hlavním městě krizí sužované země konaly v uplynulých letech.

Protestu se podle fotografií zúčastnila také řada duchovních řecké ortodoxní církve, která kompromis se sousedy rovněž odmítá.

"Jsem tu kvůli Makedonii. Makedonie je naše. Je to součást Řecka. Nenecháme je, aby nám ji vzali," řekla agentuře Reuters 72letá Persefoni Platsurisová.

Mezi řečníky na nedělní demonstraci byl světově uznávaný řecký skladatel Mikis Theodorakis, podle nějž hospodářská krize nevypudila z paměti lidí řeckou historii. "Pokud povolíme, dopustíme, aby dveřmi otevřenými dokořán vešla tragická historická lež a usídlila se tu natrvalo," řekl 92letý umělec, symbol odporu proti vojenské juntě, která jihoevropské zemi vládla v letech 1967 až 1974. Autor hudby k filmu Řek Zorba vyzval také k uspořádání referenda k otázce názvu sousední země.

Řecko v čele s levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem a Makedonie, kterou vede sociální demokrat Zoran Zaev, se v posledních týdnech snažily za zprostředkování OSN ukončit léta trvající spor o název bývalé jugoslávské republiky.

Atény kvůli němu od počátku 90. let blokují snahu Skopje stát se členem Severoatlantické aliance i Evropské unie.

Název Makedonie považují Řekové za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Oficiálně se v OSN a na mezinárodní scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Podle nepotvrzených zpráv se vlády v Aténách a Skopje dohodly na kompromisu a země by se mohla jmenovat Republika Nová Makedonie. Zpravodajský server MKD však dříve napsal, že ve hře jsou kromě toho i Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje).

Podle průzkumu veřejného mínění, který v neděli zveřejnil list Kathimerini, se proti tomu, aby balkánská republika mezi Srbskem, Kosovem, Bulharskem, Albánií a Řeckem nesla ve svém názvu slovo Makedonie, staví 71 procent Řeků. Proti je také vládní strana Nezávislí Řekové, která je menším koaličním partnerem hnutí Syriza premiéra Tsiprase.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy