Makedonie by mohla mít nový název. Atény a Skopje už se dohodly na kompromisu, zní Nová Makedonie

ČTK ČTK
9. 1. 2018 20:42
Evropská unie i OSN by se mohly rozrůst o jeden stát. Řecko a Makedonie se údajně dohodly na názvu bývalé jugoslávské republiky, zní Nová Makedonie.
Makedonský premiér Zoran Zaev.
Makedonský premiér Zoran Zaev. | Foto: Reuters

Atény/Skopje - Řecká a makedonská vláda se údajně už dohodly na kompromisu ohledně názvu bývalé jugoslávské republiky. Má jím být Republika Nová Makedonie, zkráceně Nová Makedonie. Tvrdí to alespoň albánský zpravodajský portál InfoShqip, který se odvolává na "spolehlivé řecké zdroje". Atény ani Skopje tuto informaci nekomentovaly.

Portál píše o neoficiálním dokumentu, jenž má obsahovat v zásadě domluvené řešení obou stran. Text prý zahrnuje kompromis i v dalších souvisejících otázkách - v označeních makedonského jazyka, národnosti, státní příslušnosti a církve.

Obě země vedou už dlouhé roky spor o název Makedonie, který Skopje přijala po rozpadu Jugoslávie. Řecko kvůli němu bývalé jugoslávské republice dosud blokuje snahu připojit se k Severoatlantické alianci a brání jejímu začlenění do Evropské unie. Název Makedonie totiž Řekové považují za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii.

Oficiálně se v OSN i jinak na mezinárodní scéně země prozatím nazývá Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

O problému v úterý v Aténách makedonský vicepremiér pro evropské záležitosti Bujar Osmani jednal s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Kotziasem. Osmani se po schůzce k možnému kompromisnímu názvu nevyjádřil. Nicméně makedonská vláda podle něj doufá, že konkrétní návrh přednese zprostředkovatel OSN Matthew Nimetz 19. ledna v New Yorku při setkání s vyjednávači obou stran.

Makedonský premiér Zoran Zaev v neděli v rozhovoru poskytnutém řecké televizní stanici Alpha TV vyjádřil přesvědčení, že do půl roku by obě země mohly dosáhnout dohody. Žádné podrobnosti o tom, na čem svůj optimismus zakládá, ale nesdělil.

V minulosti už řada návrhů na řešení padla, včetně Nové Makedonie nebo Severní Makedonie. Všechny ale byly jednou či druhou stranou nebo oběma odmítnuty. V Řecku například nacionalistické skupiny dosud zcela odmítají, aby se v názvu severního souseda objevila Makedonie. Makedonští nacionalisté zase odmítají přidání jakéhokoli přívlastku.

 

Právě se děje

Další zprávy