Demonstranti v Řecku vtrhli do kanceláře ministryně, protestovali proti omezení práva na stávku

ČTK ČTK
9. 1. 2018 18:07
Pět stovek demonstrantů svolaných komunistickou odborovou organizací PAME protestovalo před řeckým ministerstvem práce, asi padesát lidí se dostalo až k samotné ministryni Efi Achtsiogluové.
Demonstranti diskutují s řeckou ministryní práce Efi Achtsiogluovou.
Demonstranti diskutují s řeckou ministryní práce Efi Achtsiogluovou. | Foto: Reuters

Atény - Řečtí demonstranti v úterý vtrhli do budovy ministerstva práce v Aténách na protest proti vládnímu záměru uzákonit omezení práva na stávku. Jde o další z mnoha podmínek stanovených mezinárodními věřiteli výměnou za finanční záchranu řeckého hospodářství, připomněla agentura Reuters.

Cílem je zamezit vysokému množství stávek, které jsou v zemi populárním prostředkem k projevu nesouhlasu. Záměr kritizují všechny řecké odborové organizace.

Úterní akce se zúčastnilo zhruba 500 demonstrantů, které svolala komunistická odborová organizace PAME. Zhruba padesátka lidí se prodrala až do osmého patra, kde se střetla tváří v tvář se samotnou ministryní Efi Achtsiogluovou.

"Nedovolíme vám, abyste dokonala ten zločin," křičeli na ni manifestanti v její kanceláři. "Za právo na stávku byla prolita krev. Stáhněte návrh," vyzvali ji také aktivisté. Dvaatřicetiletá ministryně, která je přitom označována za radikálně levicovou političku ve vládě premiéra Alexise Tsiprase, to ale odmítla. Demonstrantům sdělila, že s nimi není možné vyjednávat.

Prostestující v její kanceláři nenapáchali viditelné škody. Pouze na chodbě bylo převráceno několik stolů.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond zachránily Řecko před bankrotem, který zemi hrozil kvůli nadměrným dluhům. Záchranný program, kterým zemi pomáhají ve splácení, ale podmínily hlubokými reformami, které mají zpružnit pracovní trh a podnikatelské prostředí.

Podmínky paradoxně plní radikální levice, která se přitom před několika lety dostala k moci právě se slibem, že si země nenechá ze zahraničí nic diktovat. Dlouhodobé průzkumy proto také ukazují, že by Tsiprasovu formaci SYRIZA potkala ve volbách od zklamaných voličů tvrdá porážka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy