Stopka pro zelené karty i víza do konce roku. Trump chce volná místa pro Američany

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2020 22:38
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa prodlouží až do konce letošního roku zákaz udělování povolení k trvalému pobytu, takzvaných zelených karet, vydávaných mimo území USA. K tomu navíc zmrazí vydávání řady krátkodobých pracovních víz, která využívají například technologické společnosti a nadnárodní korporace. Tiskovým agenturám to řekl nejmenovaný vysoce postavený vládní činitel.
Foto: Reuters

Cílem opatření je podle administrativy uvolnit pracovní pozice pro Američany v místní ekonomice, jež byla silně zasažena pandemií covidu-19. Vláda odhaduje, že by krok mohl přinést až 525 000 pracovních míst.

Zákaz se nově týká víz H-1B, jež hojně využívají americké technologické společnosti, H-2B pro sezónní pracovníky mimo oblast zemědělství, J-1 pro výměnné studenty a L-1 pro zaměstnance nadnárodních firem, kteří byli přeloženi na pobočku v USA.

Podcast Petra Viziny Na dotek - ukázka rozhovoru s Martinem Řezníčkem | Video: Aktuálně.cz

Agentura Reuters poznamenává, že dnešní oznámení zřejmě nebude mít okamžitý účinek, protože řada zastupitelských úřadů USA ve světě je kvůli pandemii stále uzavřená a nezpracovává žádosti o víza.

Trump, který v listopadu bude usilovat o své znovuzvolení, učinil z tvrdého postoje vůči imigrantům jedno z hlavních témat své politické kariéry. Tuto problematiku však v posledních měsících zastínila pandemie, s ní související ekonomické obtíže, a také demonstrace a nepokoje, jež vypukly po smrti černocha George Floyda při jeho zatýkání bělošským policistou.

Prezident zavedl v březnu s odvoláním na veřejné zdraví nová pravidla, jež umožňují zrychlenou deportaci migrantů zadržených na amerických hranicích, a v podstatě znemožnil přístup žadatelů k americkému azylovému systému. Zároveň po dohodě se svými protějšky uzavřel hranice s Kanadou a Mexikem pro "zbytné" cesty. Tento zákaz úřady již několikrát prodloužily.

Američané nemají rádi, když jim někdo říká, co mají dělat a také jsou více optimističtější. Je tam větší debata o tom, co by měla vláda dělat. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy