Skopje - Přestože se většina z desítek tisíc demonstrantů po nedělním protestu v makedonské metropoli Skopje rozešla, před úřadem vlády zůstaly "tábořit" stovky těch, kteří vyslyšeli výzvu opozičního vůdce Zorana Zaeva.
Vytrvalí demonstranti chtějí s protestem proti vládě pokračovat do doby, než premiér Nikola Gruevski odstoupí z funkce. Přímo v centru hlavního města proto postavili tábor o přibližně padesáti stanech.
Předseda vlády, který úřad zastává už od roku 2006, na pondělí večer svolal "vlastní" demonstraci, tentokrát příznivců současného kabinetu.
Ten čelí nařčení opozice, že se dopouštěl nezákonných odposlechů, manipulace s hlasy či korupce. Objevují se i obvinění, že se vláda snažila krýt vraždy, připomněl server BBC.
Premiér nařčení popírá
Sám Gruevski nicméně všechna nařčení odmítá a tvrdí, že rezignace by byla známkou zbabělosti. Podle něj za demonstracemi stojí opozice, která usiluje o destabilizaci země a kterou řídí zahraniční tajné služby. Důkazy pro svá tvrzení nicméně nepředložil. Opozičníka Zaeva Gruevski v minulosti nařknul z plánování převratu.
Zaev se v neděli večer nechal slyšet, že i on sám se chystá strávit noc mezi demonstranty, kteří podle něj volají po návratu "svobody a demokracie". Nedělní demonstrace se podle něj zúčastnilo na 100 tisíc lidí. Opozičník tvrdí, že Gruevski musí odstoupit, protože obvinění proti němu a jeho vládě jsou velmi závažná.
"Neustaneme, dokud neuvidíme, že diktátor rezignuje," souhlasí příznivkyně opozice Mirjana Janová, kterou citovala agentura AP.
Opozice už přes rok bojkotuje zasedání parlamentu kvůli údajnému zfalšování loňských voleb.
Rezignujte, zaznívá i z koalice
K rezignaci ministerského předsedu nově vyzvala také poslankyně koaliční Unie pro demokratickou integraci (UDI) Emira Mehmetiová. Důvěru koaliční vládě prý vyslovila z přesvědčení, že kabinet zemi přivede do Evropské unie a Severoatlantické aliance a posílí demokratické hodnoty.
"To už stačí. Ani občané a ani mezinárodní společenství nepodporují nedemokratickou vládu. Je na čase, aby Gruevski rezignoval," cituje Mehmetiovou agentura ČTK.
UDI je nejvýznamnější politickou stranou makedonských Albánců a také koaličním partnerem Gruevského Vnitřní makedonské revoluční organizace - Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE), připomněla agentura.
Situaci přiostřil "protiteroristický" zásah
Atmosféru v Makedonii minulý týden rozbouřil zásah bezpečnostních složek ve městě Kumanovo. Během operace bylo zabito osm policistů a 14 údajných teroristů - etnických Albánců. Podle kritiků z řad opozice byla ale celá akce pouze snahou odvést pozornost od afér kolem vlády.
Země čelí zřejmě nejhorší politické krizi od roku 2011, kdy se ocitla na pokraji občanské války.