Stoltenberg: NATO podporuje mezinárodní zapojení v Sýrii. Mluví se o bezpečné zóně

ČTK ČTK
24. 10. 2019 21:53
Mezi státy Severoatlantické aliance je široká podpora mezinárodního řešení situace v severovýchodní Sýrii. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po první části zasedání aliančních ministrů, kteří diskutovali i o možném zapojení některých spojenců do vytvoření bezpečné zóny v Sýrii.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Reuters

Za situace, kdy zvláště evropští partneři Ankary tvrdě kritizují turecký vojenský vpád do Sýrie, bylo ovšem podle Stoltennerga slyšet rozdílné názory na další postup.

"Mezi spojenci je široká podpora politického řešení a silnějšího mezinárodního zapojení," řekl po jednání Stoltenberg.

Ankara zdůvodňuje ofenzivu v Sýrii snahou vytlačit z pásma u své hranice kurdské teroristy; Turci tak označují mimo jiné kurdské milice, které byly v minulosti spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Zvláště země Evropské unie tureckou operaci odsuzují a minulý týden se zavázaly k přerušení exportu zbraní do Turecka.

Ministři diskutovali mimo jiné o německém návrhu na vytvoření bezpečného pásma v Sýrii, které by zajišťovali vojáci některých aliančních zemí. Na výraznější pokrok během ministerské schůzky však podle diplomatů nebyl prostor zvláště s ohledem na mírnější postoj Spojených států, které s Tureckem uzavřely dohodu o příměří na severu Sýrie; prezident Donald Trump poté rozhodl o zrušení protitureckých sankcí. Turecko má po USA druhou největší armádu v alianci a obě země jsou pro evropské státy klíčovými partnery.

Stoltenberg proto hodnotil jednání jako "otevřenou a upřímnou diskusi mezi přáteli a spojenci", z níž nevzešel žádný konkrétní návrh. "Plně podporujeme politické řešení pod patronátem OSN," uvedl šéf NATO s tím, že aliance chápe bezpečnostní obavy Turecka.

Na večeři budou ministři spojeneckých zemí jednat o nových strategiích v boji proti kybernetickým hrozbám.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy