Stoltenberg: NATO podporuje mezinárodní zapojení v Sýrii. Mluví se o bezpečné zóně

ČTK ČTK
24. 10. 2019 21:53
Mezi státy Severoatlantické aliance je široká podpora mezinárodního řešení situace v severovýchodní Sýrii. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po první části zasedání aliančních ministrů, kteří diskutovali i o možném zapojení některých spojenců do vytvoření bezpečné zóny v Sýrii.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Reuters

Za situace, kdy zvláště evropští partneři Ankary tvrdě kritizují turecký vojenský vpád do Sýrie, bylo ovšem podle Stoltennerga slyšet rozdílné názory na další postup.

"Mezi spojenci je široká podpora politického řešení a silnějšího mezinárodního zapojení," řekl po jednání Stoltenberg.

Ankara zdůvodňuje ofenzivu v Sýrii snahou vytlačit z pásma u své hranice kurdské teroristy; Turci tak označují mimo jiné kurdské milice, které byly v minulosti spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Zvláště země Evropské unie tureckou operaci odsuzují a minulý týden se zavázaly k přerušení exportu zbraní do Turecka.

Ministři diskutovali mimo jiné o německém návrhu na vytvoření bezpečného pásma v Sýrii, které by zajišťovali vojáci některých aliančních zemí. Na výraznější pokrok během ministerské schůzky však podle diplomatů nebyl prostor zvláště s ohledem na mírnější postoj Spojených států, které s Tureckem uzavřely dohodu o příměří na severu Sýrie; prezident Donald Trump poté rozhodl o zrušení protitureckých sankcí. Turecko má po USA druhou největší armádu v alianci a obě země jsou pro evropské státy klíčovými partnery.

Stoltenberg proto hodnotil jednání jako "otevřenou a upřímnou diskusi mezi přáteli a spojenci", z níž nevzešel žádný konkrétní návrh. "Plně podporujeme politické řešení pod patronátem OSN," uvedl šéf NATO s tím, že aliance chápe bezpečnostní obavy Turecka.

Na večeři budou ministři spojeneckých zemí jednat o nových strategiích v boji proti kybernetickým hrozbám.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy