"Je to dar pro Putina." Američané se stahují ze Sýrie, na jejich místo přichází Rusko

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 10. 2019 20:01
Ruští vojáci hlídkují na frontě v severní Sýrii. Mají za úkol zajistit, aby nedošlo ke střetu mezi tureckou a syrskou armádou. Ve středu už překročili řeku Eufrat, postupují společně s arabsko-kurdskou koalicí SDF. Pro Moskvu je to obrovská příležitost, jak prosadit své zájmy a vliv na Blízkém východě.
Ruské vlajky vlají u syrského města Manbidž, které opustily jednotky mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.
Ruské vlajky vlají u syrského města Manbidž, které opustily jednotky mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. | Foto: Reuters

Američané odešli a Rusko s potěšením vyplní místo, které po sobě v Sýrii zanechali, napsal ve středu americký deník New York Times. Rusko jako spojenec režimu Bašára Asada nyní dostane své vojáky tam, kam syrskou armádu pozvali na pomoc Kurdové.

Syrská armáda už vstoupila spolu s ruskými vojáky do strategicky významného města Manbidž, kde dříve působila mezinárodní koalice. Ta ale v úterý oznámila, že se stahuje.

Ve středu exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dokonce oznámila, že nyní Rusové překročili řeku Eufrat a dostali se k pohraničnímu městu Kobani.

V ruských médiích a na sociálních sítích se objevují videa z opuštěné americké vojenské základny. "Včera tu byli oni a teď jsme tu my. Podívejme se, jak tu žili a co jedli," říká v jednom ze záznamů ruský reportér, který doprovází vojáky. "Manbidž je náš," zazní na jiném videu, v němž jsou vidět plné ledničky chlazených limonád a osobních věcí, které po sobě američtí vojáci zanechali.

Rusko má teď prostor na posílení svého spojence - syrské vlády prezidenta Bašára Asada. Ještě nedávno se syrské armádě za podpory ruského letectva podařilo získat pod kontrolu většinu syrského území, vyjma syrského Kurdistánu na severu země. Tam se syrská armáda s ruskými jednotkami dostala až tento týden po vzájemné dohodě s Kurdy. Pro Asada jde po několika letech krvavé občanské války o významné teritoriální zisky.

Stejně tak Moskva může posílit svůj vliv v celém regionu. "To, co se teď děje, je velice složitě zamotaný uzel, ale pro Putina je to nečekaný dar," řekl listu New York Times Alexandr Šumilin, expert na Blízký východ z Evropského institutu na Ruské akademii věd v Moskvě.

"Je třeba říct, že nejvýznamnějších ruských úspěchů v Sýrii nebylo dosaženo úmyslným úsilím Moskvy. Prostě to Putinovi spadlo do klína v důsledku určitých kroků západních zemí a Turecka."

Spolehlivé Rusko

Americká stanice CNN píše, že Rusko je momentálně v Sýrii jedinou spolehlivou zahraniční mocností. Kurdové chápou rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení svých vojsk jako obrovskou zradu. Bez americké pomoci nemají proti turecké armádě šanci. Když si ale přizvali na pomoc Asadovy jednotky, získali podporu Ruska.

Přestože Rusko podporuje Asadův režim a Turecko naopak bojuje po boku povstalců ze Syrské svobodné armády (FSA), Moskvu a Ankaru nakonec celá situace sblížila, míní Šumilin.

Zaprvé se Rusko postavilo do role vyjednavače mezi syrskou a tureckou armádou. "Jsme v kontaktu jak se zástupci kurdské strany, tak se zástupci vlády. Povzbuzujeme je, aby zahájili dialog," prohlásil už před týdnem ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kreml toto úterý oznámil, že Erdogan se chystá na návštěvu Moskvy. 

Zadruhé turecká ofenziva rozzlobila spojence v NATO, což Ankaru přiblížilo k Moskvě. "Celá akce zarazila klín mezi NATO a Turecko ještě hlouběji a to je pro Putina důležité," myslí si ruský odborník.

Putinovy návštěvy

Zatímco se americké jednotky už několik dní stahují ze Sýrie, ruský prezident osobně objíždí americké spojence v regionu. V úterý navštívil Spojené arabské emiráty, předtím po více než deseti letech i Saúdskou Arábii. 

V Rijádu, hlavním městě vůbec největšího amerického spojence na Blízkém východě, se Putin dočkal vřelého přivítání od Saúdů. Ačkoliv hlavním důvodem setkání mělo být obchodní jednání dvou ropných velmocí, americká média upozorňují na další rozměr návštěvy. Rusko je současně spojencem Íránu, po jehož boku bojuje v Sýrii. Írán je ale současně úhlavním nepřítelem Saúdské Arábie. 

Saúdský korunní princ Salmán se po setkání s Putinem nechal slyšet, že "oceňuje efektivní roli Ruska v regionu i po celém světě". Podle americké stanice CNN se Putin konečně po letech snažení dostává do geopoliticky významné pozice na Blízkém východě.

Video: Turecko hlásí, že zajalo nebo zabilo za týden své ofenzivy na severovýchodě Sýrie na 640 teroristů

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy