Bavorský premiér Edmund Stoiber na sudetoněmeckých dnech v Norimberku vyzval k politickému dialogu s Českou republikou, který by se měl zabývat otázkou, jak vyřešit bezpráví, které utrpěli sudetští Němci.
"Jsem pro tento dialog k dispozici, říkám den po volbách v Česku," řekl Stoiber.
"Můžete mi věřit, že mě při oficiální cestě do Prahy budou doprovázet i sudetští Němci," slíbil shromáždění. Ocenil, že se loni na české straně odehrály malé kroky ke zlepšení vztahu Prahy a sudetských Němců.
Máme historickou šanci, řekl Stoiber
"Je to nový tón z České republiky. Je-li to historická šance, chci ji využít," slíbil Stoiber, který se jen opatrně dotkl patové povolební situace v Česku. "Velmi doufám, že nová česká vláda, ať už ji povede kdokoliv, bude pokračovat v této linii," prohlásil bavorský premiér, pro kterého jsou sudetští Němci významnou skupinou voličů.
Vyzval Česko, aby jako morální gesto zrušilo amnestijní zákon z roku 1946. "Jeho zrušení nic nestojí, mělo by stěží praktické důsledky, ale velký morální dopad," uvedl Stoiber.
Materiální restituce ne, morální ano
Tradiční patron sudetských Němců se dotkl i otázky Benešových dekretů: "Je třeba mluvit o tom, co je 60 let po válce proveditelné. Materiální restituce není proveditelná, morální ale být proveditelná musí," zdůraznil Stoiber a slíbil, že bavorská vláda se dál bude za sudetské Němce brát.
Zástupci Sudetoněmeckého krajanského sdružení ocenili, že v Česku loni došlo k řadě akcí, které přispívají ke zlepšení vztahu se sudetskými Němci. Zmínili to, že premiér Jiří Paroubek "uprostřed volebního boje" zahájil vládní projekt shromažďování osudů českých Němců, kteří bojovali proti fašismu, ale i ústeckolabskou tabuli, připomínající odsun tamního německého obyvatelstva. Všimli si také toho, že letošní předvolební kampaň žádné strany v Česku nebyla protiněmecká.
Řečníci na sudetoněmeckých dnech několikrát zdůraznili, že sudetští Němci od Česka chtějí uznání, že odsun byl bezprávím, a že je třeba uznat jejich právo na domovinu.